Wysmaruj zamrażalnik, a zapomnisz o lodzie na ściankach. Wystarczy jeden produkt
Rozmrażanie lodówki nie należy do przyjemnych zadań, ale kiedy wewnątrz pojawia się lód, nie ma innego wyjścia. Podpowiadamy, jak pozbyć się lodu z zamrażalnika i zapobiec jego ponownemu powstawaniu. Wystarczy zastosować preparat z kuchennej szafki.
Lód na ściankach zamrażalnika nie tylko ogranicza przestrzeń do przechowywania żywności. Zaburza też pracę lodówki i sprawia, że urządzenie pobiera więcej prądu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się warstwy lodu z zamrażalnika. Jest prosta, domowa sztuczka, która rozwiązuje ten problem na długi czas. Dzięki niej nie będziesz musiał tak często rozmrażać lodówki.
Dlaczego w zamrażalniku tworzy się lód?
Tworzenie się lodu w zamrażalniku następuje stopniowo. Za każdym razem, kiedy otwierasz drzwiczki, żeby coś włożyć lub wyjąć, do środka dostaje się ciepłe, wilgotne powietrze. Kiedy zaczyna się schładzać, na ściankach osiada szron, który z czasem zamienia się w coraz grubszą warstwę lodu. Ten sam efekt wywołuje umieszczanie w zamrażalniku wilgotnych pokarmów bez odpowiednich, szczelnych opakowań. Zbieranie się lodu sprawia, że lodówka pobiera więcej prądu, co szkodzi środowisku naturalnemu oraz twoim finansom. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się lodu z zamrażalnika oraz jak chronić lodówkę przed jego ponownym powstawaniem.
Jak pozbyć się lodu z zamrażalnika?
Być może słyszałeś już, że skutecznym pogromcą wilgoci jest soda oczyszczona. Można wykorzystać ją zarówno do walki z brzydkim zapachem w lodówce, jak i do rozwiązania problemu lodu zbierającego się na ściankach zamrażalnika. Aby skorzystać z jej właściwości pochłaniania wilgoci, musisz najpierw rozmrozić lodówkę w tradycyjny sposób. Następnie na ściereczkę nałóż 2-3 łyżki sody oczyszczonej i wetrzyj proszek we wszystkie ścianki zamrażalnika. Pomiń jedynie miejsca, w których znajdują się gumowe uszczelki (soda mogłaby je uszkodzić). Ten prosty zabieg sprawi, że lód nie będzie tak szybko osadzał się na ściankach zamrażalnika, a kiedy już powstanie, łatwiej go usuniesz. Dodatkową korzyścią ze stosowania tego triku jest to, że soda oczyszczona będzie przeciwdziałać powstawaniu w zamrażalniku brzydkich zapachów.
Jak zapobiec powstawaniu lodu w zamrażalniku?
Wiesz już, jak pozbyć się lodu z zamrażalnika. Warto jednak, byś zwrócił również uwagę na poprawne korzystanie z urządzenia. To również sprawi, że lód będzie pojawiał się na ściankach znacznie rzadziej.
- Nie otwieraj drzwiczek zamrażalnika bez potrzeby, a gdy to robisz, zamykaj je najszybciej, jak to możliwe. Dzięki temu nie będziesz niepotrzebnie nagrzewać wnętrza.
- Po każdym otwarciu upewniaj się, że zamrażalnik jest dobrze zamknięty.
- Nie wstawiaj do zamrażalnika (ani lodówki) ciepłych pokarmów. Wnętrze się nagrzeje, co sprzyja powstawaniu lodu na ściankach.
- Regularnie sprawdzaj stan uszczelek. Jeśli są nieszczelne, do środka może dostawać się ciepłe powietrze.