Wystarczy jeden prosty trik, aby odmłodzić każde stare anturium
Anturium to piękny kwiat, o niepowtarzalnych, sercowatych liściach. Niestety jest on dość wymagający w uprawie. Pokażemy ci jak odmłodzić anturium tak, byś jak najdłużej mógł cieszyć się jego niezwykłym wyglądem. Można to zrobić za pomocą dość prostego zabiegu.
30.07.2023 14:22
Kwiat anturium niestety często gubi liście, zwłaszcza ze swoich niższych rzędów. Roślina przez to nie tylko nie prezentuje się już tak ładnie, ale także zostaje osłabiona. Anturium można jednak w prosty sposób odmłodzić, pobierając przy okazji nową sadzonkę ze starego kwiatu. Robi się to poprzez odpowiednie przycinanie pędów lub uschniętych liści. Przeprowadzimy cię przez ten proces krok po kroku.
Jak odmłodzić anturium?
Jeśli twoje anturium nie jest już młodą rośliną, to pewnie zdążyło wypuścić tzw. odrośla. Są to pędy wyrastające zwykle u podstawy rośliny. Musisz je przyciąć możliwie blisko nasady, zachowując przy tym jak najwięcej zawiązków korzeni przybyszowych. Usuń też dolne liście, pozostawiając jedynie dwa, trzy, które są najwyżej położone. Tak oporządzone anturium zostanie pobudzone do wypuszczenia nowych pędów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w krótkim czasie będzie ci dane być świadkiem "drugiej młodości" swojej rośliny.
Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu
Używamy odciętych pędów anturium jako sadzonek
Starych pędów, które odciąłeś jednak nie wyrzucaj. W przypadku anturium świetnie się sprawdzają jako młode sadzonki, które można łatwo ukorzenić. Umieść je w doniczce wypełnionej podłożem odpowiednim dla tego rodzaju rośliny (kwiat ten zdecydowanie lubi ziemię kwaśną o pH w granicach ok. 5-5,0). Doskonale się też sprawdzi np. gleba wzbogacona w torf lub substrat torfowy. Po ukorzenieniu dobrze jest nad sadzonką rozpiąć baldachim z folii (może to być nawet jednorazowa reklamówka ze sklepu) osadzonej na patyczkach. Dzięki temu zapewnisz młodym roślinom wysoką wilgotność powietrza. Tak przygotowaną sadzonkę najlepiej jest ustawić na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. Folię pozostaw na młodej roślince tak długo, aż zaczną się pojawiać pierwsze liście. One świadczą o tym, że sadzonka dobrze się ukorzeniła. Pamiętaj o regularnym podlewaniu anturium, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym.
Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!