PoradySprzątanieWystarczy spryskać i zaczekać. Żółte plamy schodzą momentalnie

Wystarczy spryskać i zaczekać. Żółte plamy schodzą momentalnie

Kobieta spryskuje detergentem deskę sedesową
Kobieta spryskuje detergentem deskę sedesową
Źródło zdjęć: © Genialne

05.11.2023 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żółte plamy na białej powierzchni toalety skutecznie zniechęcają do korzystania z niej. Warto wiedzieć, czym można usunąć zaschnięte ślady moczu i inne zabrudzenia. Do czyszczenia deski klozetowej przyda się m.in. wybielacz.

Żółte plamy na desce klozetowej nie zawsze świadczą o braku dbałości o porządek. Oczywiście zdarza się, że są to zaschnięte resztki moczu lub odbarwienia po nim, ale nie zawsze tak jest. Często żółte ślady to wynik działania silnych detergentów lub szkodliwego promieniowania UV. Bez względu na przyczynę trzeba się ich pozbyć, by nie obrzydzały korzystania z toalety. Jest na to kilka sprawdzonych patentów.

Dlaczego warto stosować wybielacz do deski klozetowej?

Wybielacz to pogromca żółtych plam nie tylko na ubraniach, ale także w toalecie. Wywabia plamy, ale także odkaża i dezynfekuje czyszczone powierzchnie. Aby pozbyć się żółtych plam na desce, a także rdzawych zacieków wewnątrz muszli, potrzebujesz jedynie butelki wybielacza w płynie. 1/4 preparatu przelej do kubka, a następnie ostrożnie rozprowadź po wnętrzu sedesu, zaczynając od krawędzi. Zostaw preparat na kilka minut, a następnie wyszoruj muszlę szczotką do czyszczenia WC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po wyczyszczeniu wnętrza sedesu czas na użycie wybielacza do mycia deski klozetowej. Wlej do wiadra lub dużej miski 1/3 pozostałego w butelce detergentu i zalej wodą prawie do pełna. Następnie zdemontuj deskę i zanurz ją w płynie. Powinna moczyć się przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie wyciągnij ją (załóż rękawice, ponieważ wybielacz jest silnie żrący) i wyszoruj za pomocą szczotki. Jeśli zostały jeszcze jakieś plamy, powtórz proces moczenia i szorowania. Kiedy deska będzie już całkowicie biała, opłucz ją bieżącą wodą i zainstaluj na sedesie.

Wybielacz świetnie nadaje się do czyszczenia deski klozetowej.
Wybielacz świetnie nadaje się do czyszczenia deski klozetowej. © Freepik

Jak inaczej wyczyścić deskę sedesową?

Nie tylko wybielacz nadaje się do czyszczenia deski klozetowej. Jeśli nie chcesz stosować tak silnego środka, możesz wypróbować domowe preparaty, które również powinny przywrócić klapie śnieżną biel.

  • Wykorzystaj biały ocet. Namocz w nim papier toaletowy, a następnie obłóż dokładnie całą deskę. Pozostaw ją przykrytą przez jedną lub dwie godziny. Po tym czasie zdejmij papier i wyszoruj powierzchnię szorstką stroną gąbki do naczyń.
  • Zrób pastę z sody oczyszczonej. Do kilku łyżeczek białego proszku dodaj odrobinę wody tak by powstała gęsta papka. Następnie posmaruj nią deskę klozetową i zostaw na 10-15 minut. Po tym czasie wyszoruj powierzchnię gąbką lub szczotką do WC. W czasie szorowania skrapiaj deskę wodą, by zachować odpowiednią konsystencję preparatu. Na koniec opłucz deskę wodą i wysusz.

Czym umyć deskę, kiedy wszystko zawiedzie?

Jeśli na poplamioną deskę klozetową nie pomógł nawet wybielacz, możesz sięgnąć jeszcze po środek do zadań specjalnych. Jest nim... preparat do czyszczenia grilla i piekarnika. Spryskaj nim deskę i zostaw na 15-20 minut. Następnie wyszoruj powierzchnię deski gąbką do naczyń. Efekt powinien pozytywnie cię zaskoczyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także