PoradyLajfhakiWystarczy trochę do każdej doniczki. Pelargonie wspaniale rozkwitną

Wystarczy trochę do każdej doniczki. Pelargonie wspaniale rozkwitną

domowy nawóz do roślin doniczkowych fot. genialne.pl
domowy nawóz do roślin doniczkowych fot. genialne.pl
29.08.2023 12:47

Rośliny, aby kwitły okazale, potrzebują odpowiednich warunków, ale i pielęgnacji. Jednak nie każdy wie o tym, że samo podlewanie nie wystarczy. Sprawdź, jak łatwo możesz przygotować domowy nawóz do roślin doniczkowych.

Odpowiednio przygotowana odżywka, to prawdziwe remedium na brak kwiatów. Szczególnie jeśli jest przygotowana z naturalnych składników, które stymulują jej wzrost. Okazuje się, że możemy znaleźć je w ogrodzie, a są to orzechy włoskie. Sposób przygotowania odżywki wpisuje się w ekologię oraz zasadę zero waste, ponieważ wykorzystuje się samą łupinę orzecha.

Co korzystnego zawiera łupka orzecha włoskiego?

Dla wielu osób, które rozpołowią orzecha, łupina nie ma żadnej wartości, przez co najczęściej ląduje w koszu. To duży błąd, ponieważ można je ponownie wykorzystać, a zawierają w sobie prawdziwą bombę składników odżywczych. Wśród nich można wymienić potas, magnez, fosfor oraz wapń, jak również błonnik, aminokwasy, białka i garbniki. Dzięki temu pozytywnie wpływają na rozwój i kwitnienie roślin, a sprawdzają się jako stymulatory wzrostu oraz poprawiają system korzeniowy. Na dodatek pomagają kwiatom odbudowywać uszkodzone tkanki i odstraszają szkodniki. Nawóz z łupin orzecha włoskiego sprawdzi się do pelargonii, storczyków, róż, hortensji oraz fiołków. Warto wykorzystać go także do warzyw liściastych np. szpinaku, drzew owocowych, czyli jabłoni lub grusz, a także ogrodowych krzewów ozdobnych i bylin.

domowy nawóz do roślin doniczkowych, fot. Genialne
domowy nawóz do roślin doniczkowych, fot. Genialne

Jak przygotować domowy nawóz do roślin doniczkowych?

Przed przystąpieniem do pracy warto zwrócić uwagę na to, aby wybrane łupiny orzecha były suche. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeśli będą wilgotne, to szybko spleśnieją. Nie ma nic prostszego niż domowa odżywka, a już łupiny z 20 orzechów włoskich w zupełności wystarczą. Należy wrzucić je do garnka i zalać 1 litrem wody, a następnie gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 20 minut. Po tym czasie wystarczy wyłączyć palnik i ostudzić miksturę, dopiero potem przecedzić. Na koniec trzeba rozcieńczyć preparat w proporcji 1:2 z wodą. Nawóz można stosować od razu do roślin, a najlepiej robić to raz na 2 tygodnie. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie płynnej odżywki, to nic straconego. Wystarczy podczas przesadzania roślin keramzyt zastąpić łupinami orzecha lub rozdrobnić je na pył przy pomocy moździerza, lub młotka. Wtedy wystarczy zmieszać go z ziemią w doniczce i gotowe.

Czym podlewać storczyka? Fot. Genialne.pl
Czym podlewać storczyka? Fot. Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także