Wywieszasz flagę państwową? Przestrzegaj kilku zasad
Jeśli chcesz wyeksponować 11 listopada barwy narodowe, nie możesz tego zrobić byle jak! Flaga musi zostać zawieszona w odpowiedni sposób. W przeciwny razie możesz dostać mandat. Podpowiadamy, jakich zasad trzeba przestrzegać.
Biało-czerwona flaga to jeden z polskich symboli państwowych. Składa się z dwóch poziomych pasów o równej szerokości. Biały symbolizuje czystość dążeń narodu polskiego, a czerwony odwagę i waleczność. Każdy obywatel ma prawo eksponować barwy narodowe. Konieczne jest jednak przestrzeganie kilku zasad.
Kiedy może być wywieszona flaga narodowa?
Polskie prawo bardzo dokładnie opisuje, na jakich zasadach można posługiwać się symbolami państwowymi. Tak jest również w przypadku biało-czerwonej flagi. Można wywieszać ją na ważne uroczystości państwowe i narodowe, a także lokalne. W związku z tym większość obywateli eksponuje ją w okresie od 1 do 3 maja, gdy przypadają kolejno: Święto Pracy, Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja. W drugiej części roku okazjami, przy których jest wywieszana flaga, są: 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śliczne ozdoby z kwiatów, które wykonasz sama w domu!
Przepisy nie zabraniają wywieszania flagi narodowej także w dni powszednie. Dozwolone jest eksponowanie barw narodowych również z okazji ważnych uroczystości prywatnych, np. ślubów, chrzcin, jubileuszy itp. O ile wywieszona przez ciebie flaga będzie spełniała ustawowe wymogi, możesz wywiesić ją przed domem, by celebrować te ważne wydarzenia.
Jak prawidłowo wywiesić biało-czerwoną flagę?
Symbole państwowe muszą być traktowane z należytym szacunkiem. Właśnie dlatego polskie prawo określa zasady, na jakich można eksponować barwy narodowe. Zadbaj o to, by flaga nie była wymięta lub brudna. Musi być czysta i wyprasowana, by godnie się prezentowała. Nie mogą znajdować się na niej żadne napisy ani inne ozdoby. Pamiętaj, że osoby prywatne nie mogą wywieszać flagi z Orłem Białym. Ten symbol jest zarezerwowany dla instytucji państwowych (podobnie jak możliwość wywieszania flagi na szczytach budynków)
Twoja flaga powinna zawisnąć na frontowej ścianie domu. Musi wisieć pionowo tak, by kolor biały znajdował się po lewej stronie (patrząc od frontu budynku). Państwowy symbol musi mieć także odpowiedni rozmiar. Zadbaj o to, by szerokość biało-czerwonego materiału była nie mniejsza niż 1/3 i nie większa niż 1/2 długości drzewca, na który go zakładasz.
Jaka jest kara za nieprawidłowe wywieszenie flagi?
Przestrzeganie zasad wywieszania narodowego symbolu jest bardzo ważne. Przepisy mówią wyraźnie, że za niewłaściwe traktowanie barw państwowych grozi surowa kara.
Grzywna, o której mowa, może wynieść nawet 5000 zł. Co ważne, dokładnie taka sama kara grozi za znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie symbolu innego państwa wyeksponowanego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na zlecenie przedstawicielstwa tego kraju lub polskich organów państwowych.