Nie tylko biała i czerwona, ale też fioletowa i błękitna. Oto co oznaczają kolory flag na plaży
22.06.2023 08:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czasie urlopu każdy chce robić co chce i kiedy chce. Niestety, jeśli spędzasz urlop nad morzem (lub jeziorem), nie zawsze możesz sobie na to pozwolić. Jeśli chcesz się kąpać, musisz brać pod uwagę kolory flag wywieszanych przez ratowników. To może zaoszczędzić ci sporo nerwów, a nawet uratować życie.
Po przyjściu na plażę w pierwszej kolejności poszukaj wieżyczki ratowniczej. To tam dowiesz się, jakie warunki panują na kąpielisku. Powinna znajdować się tam tablica, na której ratownicy wodni wypisują aktualne dane pogodowe — temperaturę wody i powietrza, a także siłę wiatru. Kolejnym ważnym elementem jest flaga powiewająca na wieżyczce. Jest ona źródłem wielu cennych informacji na temat bezpieczeństwa w wodzie.
Co oznaczają kolory flag nad morzem?
Kolory flag mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Informują o tym, czy można się kąpać, czy też jest to zbyt groźne. Są również specjalne flagi informujące o zagrożeniu występowaniem meduz lub informujące o wysokim standardzie kąpieliska. Z tego powodu zawsze po przyjściu na plażę powinieneś odszukać wieżę ratownika i sprawdzić, jaka flaga nad nią powiewa. Sprawdzanie koloru flagi oraz zachowanie stosowne do jej znaczenia uchroni cię przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami.
Zobacz także
Jak czytać kolory flag nad morzem?
Skoro już wiesz, dlaczego i gdzie sprawdzić kolor flagi, czas powiedzieć, co oznaczają konkretne kolory flag nad morzem.
- Flaga biała mówi, że na kąpielisku oraz w wodzie panują dobre warunki i można się kąpać w morzu.
- Biała lub fioletowa flaga z meduzą (stosowana m.in. w Hiszpanii) również oznacza, że można wejść do wody. Jednocześnie wskazuje na to, że trzeba uważać na meduzy, które mogą występować blisko brzegu.
- Flaga czerwona (kiedyś czarna) to zakaz kąpieli. Oznacza, że warunki są niesprzyjające i pływanie w morzu może być niebezpieczne.
- Błękitna flaga to swego rodzaju certyfikat jakości plaży. Każdego roku plaże są sprawdzane przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. Prawo wywieszenia błękitnej flagi dostają te, które zostaną najlepiej ocenione pod względem m.in. jakości wody, porządku, poziomu bezpieczeństwa i oferowanych udogodnień.
Kiedy wywieszana jest czerwona flaga?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, czerwona flaga oznacza zakaz wchodzenia do wody. Niestety wiele osób ignoruje ten sygnał, przez co dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń, a nawet utonięć. Czerwona flaga nie jest wywieszana przez ratowników dla kaprysu, ale z powodu bardzo niesprzyjających warunków. Kiedy ją widzisz, to znak, że:
- temperatura wody jest niższa niż 14 stopni Celsjusza,
- wieje silny wiatr (powyżej 5 stopni w skali Beauforta),
- występują wysokie fale (przekraczające 70 cm) lub silne prądy wsteczne,
- prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s,
- widoczność spadła poniżej 50 m,
- trwa akcja ratownicza.