PoradyLajfhakiWzorem babci Stasi zbieram łupiny po czosnku. Nie martwię się o plony z ogrodu

Wzorem babci Stasi zbieram łupiny po czosnku. Nie martwię się o plony z ogrodu

jak wykorzystać łupiny po czosnku, fot. Genialne
jak wykorzystać łupiny po czosnku, fot. Genialne

26.09.2023 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Łupiny z czosnku najczęściej lądują w koszu, gdyż nie mamy pomysłu na to jak je wykorzystać. Okazuje się, że większa ilość tego odpadu może przydać się w ogrodnictwie. Poniżej znajdziesz podpowiedź na to, jak dobrze je spożytkować.

Są takie elementy roślin, które wyrzucamy, a można je zużyć w ciekawy sposób. Jest to np. natka marchwi, łupiny z cebuli czy czosnku. Jesteś w stanie przerabiać je na wiele ciekawych sposobów. Jeśli nie nadają się już do jedzenia, to z pewnością znajdą swoje zastosowanie w ogrodzie. Dziś na piedestale postawimy czosnek, a właściwie to, co z niego zostaje. Sprawdź jak przerobić niepozorne odpadki.

Jak zrobić odstraszacz na muchy z ząbków czosnku?

Mały ząbek przyprawy potrafi zmienić cały smak dania. Jedzenie go na surowo nie jest zbyt przyjemne, gdyż ma ostry i specyficzny aromat, lecz jako dodatek do dań sprawdza się wręcz idealnie. Według ludowych wierzeń czosnek był bronią na wampiry, lecz w dzisiejszych czasach zwalczamy nim drobne infekcje i co ciekawe — muchy. Jeśli masz kłopot z latającymi owadami w domu, warto wykonać coś na wzór odstraszacza z kilku ząbków czosnku i powbijanych w nie goździków. Te dwa produkty charakteryzują się mocnym zapachem, a ten skutecznie odstrasza much oraz inne owady. Wystarczy umieścić produkt na talerzyku i wystawić na parapety w domu. Już po chwili problem much będzie rozwiązany.

Jak wykorzystać łupiny po czosnku? fot. Freepik
Jak wykorzystać łupiny po czosnku? fot. Freepik

Jak wykorzystać łupiny po czosnku?

Przy następnym gotowaniu pamiętaj, by nie wyrzucić łupin z czosnku. Gromadź je, a kiedy przyjdzie odpowiedni czas rozsyp między zebranymi warzywami z ogrodu. Mogą luzem leżeć w skrzyniach czy pojemnikach. Dzięki nim jarzyny na dłużej pozostaną świeże, a także opóźnisz proces gnicia. Jeżeli w twoim ogrodzie pojawią się mszyce, możesz potraktować je opryskiem z wyciągu z łupin czosnku. Wystarczy zalać je ciepłą wodą oraz pozostawić na cztery dni. Po tym czasie odcedzamy i pryskamy zaatakowane rośliny. Po kilkukrotnym pryskaniu, mszycy same się wyniosą. Zapach jak i składniki aktywne skutecznie odstraszą kolonie małych owadów.

Jak wykorzystać łupiny po czosnku w swoim domu? fot. Freepik
Jak wykorzystać łupiny po czosnku w swoim domu? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także