PoradyLajfhakiZ jesiennego spaceru nie wracam poirytowana. Mokre buty osuszam już w kilka chwil

Z jesiennego spaceru nie wracam poirytowana. Mokre buty osuszam już w kilka chwil

Jak szybko wysuszyć buty w domowych warunkach? fot. genialne.pl
Jak szybko wysuszyć buty w domowych warunkach? fot. genialne.pl

22.09.2023 17:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mokre buty po ulewnym spacerze to kwintesencja jesieni, która właśnie nadchodzi. Co jeśli jednak przez ostatnie kilka godzin nie zdążyły wyschnąć, a ty za jakiś czas musisz wyjść z domu? Istnieje kilka trików na ekspresowe suszenie, które pomoże pozbyć się wilgoci. Wykorzystaj je w awaryjnej sytuacji.

Suszenie butów powinno odbywać się w konkretny sposób, a także z uwzględnieniem materiału, z jakiego są wykonane. Jeśli mówimy o skórze i naturalnych materiałach, niech nie przyjdzie nam do głowy, by wrzucić buty do suszarki bębnowej. W taki sposób możesz zniszczyć dobrą parę obuwia. Poniżej znajdziesz mniej inwazyjne sposoby, które nie naruszą ich struktury.

Jak szybko wysuszyć buty?

Suszenie obuwia ze sznurówkami przebiega inaczej niż tego, które wciąga się na stopę. Zawsze należy kłaść buty podeszwą do podłogi, by uniknąć odkształceń. Konieczne jest wyciągnięcie sznurówek i języka, by zwiększyć powierzchnię parowania wody z buta. Najlepiej podłożyć ręcznik pod podeszwę, by ten zbierał nadmiar wilgoci. Popularną metodą wyciągania wody z wnętrza buta jest wykorzystanie szarych gazet lub zwykłego papieru. Zwiń z nich kulki i włóż do środka buta. Będą one stopniowo odprowadzać wilgoć z materiału. Kolejnym domowym produktem, który jest świetnym pochłaniaczem wilgoci, jest ryż. Często mówi się o tym, że wszystko, co mokre, powinno wylądować w ryżu — tak samo jest z butami. Wystarczy wsypać nieco ziarenek do środka, a po kilku godzinach sprawdzić, czy nie napęczniały.

Obraz

Działanie ciepłem na buty

Suszenie butów na kaloryferze jest bardzo częstą sprawą w okresie grzewczym, lecz nie zawsze to bezpieczna metoda. Gorące grzejniki mogą zbyt mocno nagrzać materiał, a to często powoduje odkształcenia i małe zniszczenia obuwia. Nie mniej jest to dość ekspresowa metoda suszenia, więc jeśli nie boisz się o swoje buty, możesz ją zastosować. Drugi sposób z użyciem ciepła to podmuch z suszarki do włosów. Jest nieco bardziej bezpieczna niż kaloryfer, gdyż można suszyć obuwie w sposób równomierny, a także zmienić nawiew na chłodny. Dobrze wypchać but innym materiałem np. papierem i dopiero wtedy działać powietrzem z urządzenia.

Jak szybko wysuszyć buty w domowych warunkach, fot. Freepik
Jak szybko wysuszyć buty w domowych warunkach, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także