PoradyZa taką jazdę można słono zapłacić. Wielu kierowców wciąż ryzykuje

Za taką jazdę można słono zapłacić. Wielu kierowców wciąż ryzykuje

Tablica rejestracyjna musi spełniać pewne wymogi. Inaczej zapłacisz mandat. Fot. Freepik
Tablica rejestracyjna musi spełniać pewne wymogi. Inaczej zapłacisz mandat. Fot. Freepik
11.08.2023 13:56

Niewidoczne, zasłonięte, ułożone za szybą — takie tablice rejestracyjne są niedozwolone. Zbyt beztroskie podejście do tej kwestii może mieć poważne konsekwencje. Prawo przewiduje wysokie mandaty dla kierowców, którzy mają nieprawidłowe "blachy".

Zasłanianie, przerabianie czy po prostu brak dbałości o czystość tablic rejestracyjnych to drogowe wykroczenia. Lista niedozwolonych działań związanych z numerami rejestracyjnymi auta jest zresztą znacznie dłuższa. Za niefrasobliwość lub świadome złamanie przepisów grożą kary sięgające nawet 1500 zł.

Co grozi za zasłonięte tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne pojazdu powinny być dobrze widoczne. Zasłanianie ich jest niezgodne z przepisami. Podobnie jest w przypadku naklejania na "blachy" naklejek i innych elementów, które sprawiają, że numer jest trudny lub niemożliwy do odczytania. "Zasłanianie tablic rejestracyjnych jest działaniem umyślnym i tu nie ma żadnych wątpliwości co do karania kierowców. Z kolei brudne tablice są przejawem zaniedbania i nie zawsze jest to celowe działanie. Jednak co do zasady policjant może ukarać kierowcę, gdy ma on brudne i nieczytelne tablice rejestracyjne" - informuje mazowiecka Policja. Za zasłonięcie tablicy lub naklejenie na nią niedozwolonych elementów można dostać mandat w wysokości 500 zł. Nieutrzymanie jej w odpowiednim stanie (czystości) może skutkować nałożeniem kary w wysokości 100 zł.

Zasłonięta tablica rejestracyjna może słono kosztować. Fot. Freepik
Zasłonięta tablica rejestracyjna może słono kosztować. Fot. Freepik

Czego jeszcze nie można robić z tablicami rejestracyjnymi?

Choć nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę, wykroczeń związanych z tablicami rejestracyjnymi jest znacznie więcej.

  • 500 zł można zapłacić za umieszczenie tablicy rejestracyjnej w miejscu, które nie jest do tego konstrukcyjnie wyznaczone. Chodzi m.in. o układanie jej za szybą, co często robią kierowcy, którym "blacha" z różnych powodów odpadła z uchwytu. Najczęściej karane są jednak osoby, które niezgodnie z prawem przerobiły swoje auta.
  • Stosunkowo nowym wykroczeniem jest korzystanie ze zmniejszonych jednorzędowych tablic rejestracyjnych, kiedy pojazd nie ma konstrukcyjnie zmniejszonego miejsca na zainstalowanie "blachy". Policjanci mogą nałożyć za to mandat w wysokości 300 zł. Dodatkowo kierowca, który popełnił taki błąd, musi pokryć koszt wymiany tablic na nowe, o właściwych wymiarach.
  • Najsurowiej karanym wykroczeniem jest jazda bez legalnych tablic z hologramem. W praktyce oznacza to poruszanie się autem, które nie zostało dopuszczone do ruchu. W tym przypadku nie mówimy już o mandacie, ale o grzywnie w wysokości 1500 zł.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także