PoradyLajfhakiZabierz kwiaty z balkonu na czas. Tego terminu nie możesz przegapić

Zabierz kwiaty z balkonu na czas. Tego terminu nie możesz przegapić

kiedy zabrać kwiaty z balkonu, fot. Getty Images
kiedy zabrać kwiaty z balkonu, fot. Getty Images
22.09.2023 13:04

Zadbany balkon to nie tylko czyste płytki, ale też meble i dekoracje. Jesienią, kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki, trzeba zadbać także o rośliny. Dowiedz się, kiedy zabrać kwiaty z balkonu, aby wytrzymały do następnego sezonu.

Pusty balkon nie wygląda przyjemnie, dlatego jesienią udekoruj go wrzosami. Dzięki temu nadasz mu innego klimatu. Natomiast kwiaty mniej odporne na spadek temperatury, schowaj do domu. Podpowiadamy, kiedy najlepiej to zrobić.

Kiedy zabrać kwiaty z balkonu?

Większość roślin doniczkowych nie jest odporna na niskie temperatury. Dlatego należy je zabezpieczyć, zabierając do domu. Są dwa terminy, kiedy warto to zrobić.

  • Bardzo delikatne kwiaty schowaj do środka już we wrześniu.
  • Natomiast te nieco wytrzymalsze mogą spokojnie doczekać na balkonie do października.

Sugeruje się, że moment, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 5 stopni Celsjusza jest dobry, aby zabrać kwiaty na przezimowanie. Chowa się wtedy: nagietki, cynie, aksamitki, nasturcje, szałwie, goździka brodatego, bratki, pelargonie, fuksje czy surfinie. Zanim znajdą się one w naszym domu, trzeba pamiętać, aby przyciąć im pędy i oberwać suche liście. Donice możesz umieścić w piwnicy, garażu czy na klatce schodowej. Nie trzymaj balkonowych roślin w pokojach, ponieważ w salonie, kuchni lub sypialni będzie im za sucho i zbyt gorąco (te rośliny potrzebują wilgoci).

Obraz

Jakie kwiaty mogą zimować na balkonie?

Jest też spora grupa roślin, które są na tyle odporne, że bez problemu przezimują na balkonie. Trzeba jednak w odpowiedni sposób je zabezpieczyć. Pamiętaj, aby przed pierwszymi przymrozkami rośliny obficie podlać (to nawilży glebę). Potem załóż osłony, które będą chroniły je przed mrozem. To ważne, ponieważ korzenie tych roślin nie sięgają głęboko w ziemię, a przed zimnem chroni je jedynie skrzynka czy doniczka. Osłony są w takiej sytuacji obowiązkowe. Materiałów masz sporo do wyboru, nie polecamy tworzyw sztucznych, nie są ekologiczne, my stosujemy najczęściej słomę. Wśród roślin, które mogą zimować na balkonie znajdują się: hortensje, róże, azalie, barwinki, liliowce, trawy ozdobne, bukszpany, jodły, tuje czy magnolie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także