Mszyce go nienawidzą. Zabierz z kuchni i rozpyl w ogrodzie
Mszyce należą do największych wrogów w naszych ogrodach, którzy atakują uprawy warzyw, owoców, a nawet kwiatów. Bardzo często ciężko jest je wytępić, ponieważ nie działają na nie sklepowe preparaty. Jednak mało osób wie, jak pozbyć się mszycy ze swojego ogrodu.
15.05.2023 | aktual.: 15.05.2023 12:22
Warto poznać domowe sposoby na walkę z mszycami, ponieważ metody te są tanie, skuteczne oraz przede wszystkim bezpieczne dla naszego zdrowia i upraw. Szkodniki wybierają najczęściej młode liście i rośliny, w efekcie zmniejszając plony lub doprowadzając do całkowitego ich zmarnowania. Pamiętaj, że mszyce bardzo szybko rozmnażają się, jak również przenoszą na kolejne rośliny.
Domowe sposoby, które pozwolą pozbyć się mszyc
Na początek spróbuj spryskać z węża ogrodowego zainfekowaną mszycami roślinę zimną wodą. To bardzo proste oraz często skuteczne rozwiązanie, które na początku inwazji mszyc powinno pomóc. Warto także przygotować oprysk z czosnku. Do jego przygotowania użyj 3 litry wrzącej wody oraz 300 g świeżego czosnku. Wystarczy, że wymieszasz je ze sobą i odstawisz na 30 minut. Potem odcedź, przelej do spryskiwacza i zastosuj w formie oprysku na roślinę. Natomiast jeśli zależy ci na czasie, to zmieszaj wodę z płynem do naczyń, przelej do butelki z atomizerem i spryskuj porządnie mszyce przez kilka dni. Ostatnią metodą jest zastosowanie zimnej kawy, której mszyce nienawidzą, ponieważ kofeina skutecznie je odstrasza. Wystarczy, że przygotujesz trochę więcej kawy niż zazwyczaj, a następnie po wystygnięciu jej będziesz spryskiwać rośliny.
Te owady pomogą ci pozbyć się mszycy z ogrodu
Warto wiedzieć, że w naszym ekosystemie istnieją naturalni i skuteczni wrogowie mszyc. Dlatego stwórz odpowiednie warunki tak, aby pojawili się sami lub przenieś je na chore rośliny. Tymi pomocnymi zwierzętami są biedronki, które mogą zjadać do około 100 mszyc dziennie! Przyciąga je żółty kolor, dlatego na rośliny zaatakowane przez mszyce warto zawiesić żółte wstążki i tasiemki. Oczywiście, nie należy mylić ich z biedronką azjatycką, która jest dla nas niebezpieczna. Również i ty możesz zbierać mszyce ręcznie z roślin, ten sposób jest równie skuteczny, ale czasochłonny. Dlatego sprawdzi się, kiedy masz mały ogród, a mszyce dopiero zaatakowały.