PoradyLajfhakiPryskam drzewa owocowe, zanim się zazielenią. Jaja i larwy mszyc giną

Pryskam drzewa owocowe, zanim się zazielenią. Jaja i larwy mszyc giną

jak pozbyć się mszyc fot. getty images
jak pozbyć się mszyc fot. getty images

30.04.2023 08:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mszyce to niezaproszeni lokatorzy w naszych ogrodach, którzy żerują na roślinach, niszcząc je. Jednak istnieje skuteczny sposób na pozbycie się ich, do którego nie potrzebujesz żrącej i sklepowej chemii. Wystarczy, że udasz się do najbliższej apteki! Podpowiadamy, jak się pozbyć mszyc.

W sezonie wiosennym budzą się do życia owady, które szukają miejsca do spokojnego bytowania. Wśród nich mszyce. Wybierają najczęściej kwiaty, krzewy warzywne oraz owocowe. Dlatego tak łakomym kąskiem są dla nich nasze ogrody i grządki, jednak w szybki sposób możemy ochronić swoje uprawy. Wystarczy zastosować środek, którego cena nie przekracza 6 zł.

Domowym środkiem na pozbycie się mszyc jest olej parafinowy

Przygotowanie preparatu, który zabezpieczy rośliny, rozpocznij od dodania 100 ml oleju parafinowego do 6 l wody, a następnie wymieszaj je ze sobą. Teraz przelej środek do butelki z atomizerem, który ułatwi ci jego aplikację na rośliny. Na koniec spryskaj bardzo obficie zainfekowany mszycami krzew, czy drzewo. Dzięki temu utrudnisz mszycom żerowanie na roślinie, kiedy już rozwinie liście. Oprysk ten sprawdza się na drzewa i krzewy liściaste, zanim pojawią się na nich liście. Dlatego jest odpowiedni dla drzew i krzewów liściastych. Można też go używać na iglaki. Spryskuj wiosną m.in. jabłonie, grusze, czereśnie, morele, śliwy, cisy, świerki i modrzewie.

naturalny sposób na mszyce Fot.Freepik
naturalny sposób na mszyce Fot.Freepik

Zioła na mszyce

Kolejnym sposobem, który jest równie skuteczny, ale i ekologiczny jest pokrzywa, której zawarte w liściach enzymy szybko odstraszają mszyce. Bardzo często można spotkać się z opinią, że pokrzywa jest niepotrzebnym chwastem szpecącym ogrody. Jednak nie jest to prawda, a jej szerokie spektrum działania jest znane od wielu wieków w ziołolecznictwie. Ponieważ zawiera w sobie m.in. potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo oraz witaminy z grupy A, C oraz K. Warto wiedzieć, że zawarte w nich flawonoidy, czyli przeciwutleniacze pomagają walczyć roślinom z mszycami. Preparat z pokrzyw możesz spokojnie stosować na: krzewy owocowe i drzewa, jak również na kapustę, pomidory oraz selery i róże.

Obraz

Czosnek na mszyce

Istnieje również trzeci ekologiczny sposób na mszyce i jest to leżący w każdej kuchni czosnek. Wystarczy, że obierzesz i drobno pokroisz zaledwie kilka ząbków czosnku, który następnie zmieszasz z zimną wodą i odstawisz na 24 godziny. Po tym czasie możesz użyć odcedzony wywar jako oprysk.

5 NATURALNYCH sposobów na MSZYCE - [płyn do naczyń, cytryna, aspiryna, olejek, czosnek]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także