Zabierz z szopy i rozsyp na trawie. Odżywisz źdźbła, odstraszysz ślimaki i usuniesz mech
Popiół na trawnik to doskonały nawóz, który sprawi, że twoja murawa będzie prezentowała się wyjątkowo dobrze. Każdy sąsiad pozazdrości ci tak soczyście zielonego trawnika i będzie chciał, aby jego wyglądał podobnie.
Trawniki są dumą niejednego działkowca czy przeciętnego mieszkańca domu z ogrodem. Wymagają jednak właściwej pielęgnacji i nie mogą być zostawione same sobie. Ważne jest, aby szczególnie po zimie zadbać o dobrą kondycję murawy. Jak to zrobić? Zastosuj właściwy nawóz. Co ciekawe, wcale nie musisz kupować go w sklepie. Najlepszy będzie ten, który zrobisz samodzielnie. To naprawdę proste.
Czym nawozić trawnik?
Świetnym rozwiązaniem jest tutaj popiół drzewny. Uzyskuje się go ze spalania drewna i posiada dużo mikroelementów, które są wręcz niezbędne do rozwoju roślin. Popiół jest bogaty w potas, fosfor i wapń. Dodatkowo nadaje się idealnie do odkwaszania gleby. Musisz też wiedzieć, że skutecznie odstrasza ślimaki, a także mszyce, które potrafią siać spore spustoszenie w każdym ogrodzie. Co więcej, eliminuje z trawy mech, który czasem lubi się po niej rozsiać. Oczywiście popiół drzewny możesz kupić w sklepie, ale być może masz możliwość, by trochę zaoszczędzić i pozyskać go z kominka, ogniska bądź grilla? Pamiętaj tylko, aby trawnika nie nawozić popiołem pozyskanym ze spalania lakierowanego drewna, papieru czy śmieci.
Jak stosować popiół drzewny?
Popiół wystarczy po prostu rozsypać na trawniku. Jednak z jego stosowaniem musisz uważać. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością, gdyż nadmiar w tym przypadku nie jest dobry ani zdrowy. Popiół drzewny zawiera dużo wapnia. Szczególnie zasobny w ten pierwiastek jest pył uzyskany ze spalania dębu (zawiera ok. 50% wapnia). To ważna informacja, ponieważ z tego względu nie wolno później wapnować trawnika. Dodatkowo zrezygnuj z używania nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych do trawników. Łączenie popiołu z nawozami kupionymi w sklepie zaszkodzi murawie. Wszystko dlatego, że dostarczysz jej zbyt dużo fosforu, sodu, magnezu i potasu. Jednak jest jeden składnik, którego popiół drzewny nie zawiera. To azot. Akurat ten pierwiastek musisz zaaplikować trawie dodatkowo. Nawożenie azotem przeprowadź jednak około miesiąca po zastosowaniu popiołu drzewnego.