Zabierz z szopy i rozsyp na trawie. Odżywisz źdźbła, odstraszysz ślimaki i usuniesz mech

Zabierz z szopy i rozsyp na trawie. Odżywisz źdźbła, odstraszysz ślimaki i usuniesz mech

Popiół na trawnik. Fot. Gettyimages
Popiół na trawnik. Fot. Gettyimages
26.04.2023 10:54

Popiół na trawnik to doskonały nawóz, który sprawi, że twoja murawa będzie prezentowała się wyjątkowo dobrze. Każdy sąsiad pozazdrości ci tak soczyście zielonego trawnika i będzie chciał, aby jego wyglądał podobnie.

Trawniki są dumą niejednego działkowca czy przeciętnego mieszkańca domu z ogrodem. Wymagają jednak właściwej pielęgnacji i nie mogą być zostawione same sobie. Ważne jest, aby szczególnie po zimie zadbać o dobrą kondycję murawy. Jak to zrobić? Zastosuj właściwy nawóz. Co ciekawe, wcale nie musisz kupować go w sklepie. Najlepszy będzie ten, który zrobisz samodzielnie. To naprawdę proste.

Czym nawozić trawnik?

Świetnym rozwiązaniem jest tutaj popiół drzewny. Uzyskuje się go ze spalania drewna i posiada dużo mikroelementów, które są wręcz niezbędne do rozwoju roślin. Popiół jest bogaty w potas, fosfor i wapń. Dodatkowo nadaje się idealnie do odkwaszania gleby. Musisz też wiedzieć, że skutecznie odstrasza ślimaki, a także mszyce, które potrafią siać spore spustoszenie w każdym ogrodzie. Co więcej, eliminuje z trawy mech, który czasem lubi się po niej rozsiać. Oczywiście popiół drzewny możesz kupić w sklepie, ale być może masz możliwość, by trochę zaoszczędzić i pozyskać go z kominka, ogniska bądź grilla? Pamiętaj tylko, aby trawnika nie nawozić popiołem pozyskanym ze spalania lakierowanego drewna, papieru czy śmieci.

popiół na trawnik, fot. gettyimages
popiół na trawnik, fot. gettyimages

Jak stosować popiół drzewny?

Popiół wystarczy po prostu rozsypać na trawniku. Jednak z jego stosowaniem musisz uważać. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością, gdyż nadmiar w tym przypadku nie jest dobry ani zdrowy. Popiół drzewny zawiera dużo wapnia. Szczególnie zasobny w ten pierwiastek jest pył uzyskany ze spalania dębu (zawiera ok. 50% wapnia). To ważna informacja, ponieważ z tego względu nie wolno później wapnować trawnika. Dodatkowo zrezygnuj z używania nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych do trawników. Łączenie popiołu z nawozami kupionymi w sklepie zaszkodzi murawie. Wszystko dlatego, że dostarczysz jej zbyt dużo fosforu, sodu, magnezu i potasu. Jednak jest jeden składnik, którego popiół drzewny nie zawiera. To azot. Akurat ten pierwiastek musisz zaaplikować trawie dodatkowo. Nawożenie azotem przeprowadź jednak około miesiąca po zastosowaniu popiołu drzewnego.

popiół na trawnik, fot. gettyimages
popiół na trawnik, fot. gettyimages

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także