PoradyMama zdradziła mi patent na szklanki bez zacieków. Teraz już zawsze lśnią jak nowe

Mama zdradziła mi patent na szklanki bez zacieków. Teraz już zawsze lśnią jak nowe

Prosty trik szybko usunie zacieki na szklankach. Fot. Genialne.pl
Prosty trik szybko usunie zacieki na szklankach. Fot. Genialne.pl

20.09.2023 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na co dzień mogą nam nie przeszkadzać, ale gdy mają przyjść goście, zacieki na szklankach okazują się sporym problemem. Pojawiają się zarówno po myciu ręcznym, jak i po użyciu zmywarki. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć, wykorzystując 2 kuchenne produkty.

Zacieki wyglądają nieestetycznie i szpecą szklaną powierzchnię. Choć szklanki są umyte, przez brzydkie ślady sprawiają przeciwne wrażenie. W codziennym użytkowaniu większości z nas to nie przeszkadza. Szykując się do przyjęcia gości, chcemy jednak, by wszystko wyglądało idealnie. W takich sytuacjach przydaje się trik pozwalający szybko usunąć zacieki na szklankach.

Skąd biorą się zacieki na szklankach?

Zacieki widoczne na szklankach to nic innego jak osad z kamienia. Powstaje on, gdy kropelki wody pozostałe na powierzchni umytego szkła, wysychają. Podczas mycia w zmywarce efekt ten powinien likwidować nabłyszczasz, ale nie zawsze się tak dzieje. Zaschniętych śladów trudno pozbyć się przez polerowanie szkła. Ponowne umycie naczyń również na niewiele się zdaje (chyba że zamiast pozwalać im wyschnąć, wytrzesz je do sucha ścierką). Na szczęście istnieje prosty trik, by szybko usunąć zacieki.

Jak zlikwidować zacieki na szklankach? Fot. Genialne.pl
Jak zlikwidować zacieki na szklankach? Fot. Genialne.pl

Jak usunąć zacieki na szklankach?

Aby usunąć zacieki, które powstały na szklankach, potrzebujesz 2 produktów: octu oraz soli. Połącz 1/2 szklanki octu z 1 szklanką wody. Dodaj do mieszanki 1 łyżeczkę soli i porządnie wszystko wymieszaj. Kiedy drobinki soli się rozpuszczą, mikstura będzie gotowa do użycia. Mocz w niej gąbkę do naczyń i myj szklanki. Ocet i sól rozpuszczą kamień i zlikwidują wszystkie zacieki. Nie będziesz musiał nawet mocno szorować. Na koniec wypoleruj naczynia bawełnianą ściereczką. Powinny być idealnie czyste i lśnić jak nowe.

Zacieki na szklankach można łatwo usunąć. Fot. Genialne.pl
Zacieki na szklankach można łatwo usunąć. Fot. Genialne.pl

Co jeszcze można wyczyścić octem i solą?

Ocet i sól to mieszanka, która usuwa nie tylko zacieki z kamienia. Doskonale radzi sobie również z wywabianiem mocnych zabrudzeń z różnych materiałów, w tym drewna. W związku z tym możesz użyć ich, by doczyścić drewnianą deskę lub łyżkę, której nie umyłeś od razu po użyciu. Polej powierzchnię octem i zasyp solą. Zostaw wszystko na ok. 3 minuty, a następnie umyj deskę lub łyżkę jak zwykle. Po zabrudzeniu nie powinien pozostać nawet najmniejszy ślad. Pamiętaj, żeby na koniec porządnie osuszyć drewniane akcesoria, by nie zaszkodził im nadmiar wody.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także