Zacznij myśleć o wiosennym ogrodzie. Wrzesień to czas na sadzenie tych roślin

Zacznij myśleć o wiosennym ogrodzie. Wrzesień to czas na sadzenie tych roślin

co siać we wrześniu, fot. Getty Images
co siać we wrześniu, fot. Getty Images
07.09.2023 13:49

Powoli zbliżająca się jesień nie oznacza, że możemy chować sprzęt ogrodniczy. Grządki nadal wymagają naszej uwagi i pracy, zwłaszcza, że wiele roślin wieloletnich możesz zasadzić dopiero teraz. Oto, co siać we wrześniu, by cieszyć się później pięknym ogrodem.

We wrześniu masz szansę na posadzenie bylin i wysiew niektórych wiosennych kwiatów i warzyw. Wiele z nich jest odporna na mróz i dobrze przyjmie się w takich warunkach. Oto lista roślin, które możesz teraz zasiać w ogrodzie.

Pierwszy miesiąc jesieni

W ogrodzie zawsze jest co robić. Zbliżający się okres jesienny niesie ze sobą idealne warunki do siewu roślin. Niższe temperatury, a szczególnie pochmurne dni dostarczają glebie świeżej deszczówki. Jest wiele roślin wieloletnich i wiosennych, które zasiane właśnie teraz, wydadzą za parę miesięcy wspaniałe plony. Dlatego to dobry czas, aby chwycić za rękawiczki ogrodowe i wziąć się do pracy. Tym bardziej, że teraz posiane rośliny, zdążą się ukorzenić przed zimą i bezpiecznie ją przetrwają. Oczywiście pod uwagę weź te kwiaty i warzywa, które są odporne na mróz, w innym wypadku cała praca pójdzie na marne, a siewki nie przyjmą się lub ulegną degradacji. Poniżej lista roślin, które możesz zacząć siać we wrześniu.

Obraz

Co siać we wrześniu?

W tym okresie najlepiej sadzić rośliny cebulowe, które zakwitną na wiosnę. Należą do nich, choćby tulipany cieszące oczy paletą barw. To delikatne kwiaty, których odmian jest przeszło 65. Zatem masz w czym wybierać. Poleca się też sadzić narcyzy i korony cesarskie. Połowa miesiąca to dobra pora na sadzenie szafirków, hiacyntów, cebulic, przebiśniegów, krokusów czy irysów cebulowych. Z bylin najczęściej zasiewa się floksy wiechowate, liliowce, jeżówki, bergenie czy funkie. We wrześniu jest idealny czas na zakładanie wrzosowisk, jednak trzeba zwrócić uwagę, aby wybierać gatunki wieloletnie i odporne na mróz. Dzięki temu wrzosami będziesz się cieszyć dłużej, niż tylko przez jeden sezon. Miej też na uwadze, że wrzesień jest ostatnim miesiącem, kiedy powinieneś posadzić drzewa oraz krzewy iglaste i liściaste (te gatunki, które nie zrzucają na zimę liści). Nie wegetują one przez okres zimowy, dlatego potrzebują czasu, by się dobrze ukorzenić przed nastaniem mrozów.

The flowers daffodils in Keukenhof flower garden, Lisse, Netherlands, Holland
The flowers daffodils in Keukenhof flower garden, Lisse, Netherlands, Holland
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także