PoradyLajfhakiZasadź teraz, a jesienią ciesz się fioletowym kobiercem kwiatów w ogrodzie

Zasadź teraz, a jesienią ciesz się fioletowym kobiercem kwiatów w ogrodzie

Ziemowit jesienny to kwiat, który łudząco przypomina krokusa, lecz kwitnie w zupełnie innym czasie. Dzięki temu możemy mieć, w ogrodzie, fioletowy dywan kwiatów aż dwa razy do roku! Jeśli zasadzisz go już teraz, to jesienią twoje rabaty całkowicie zmienią swoje oblicze.

ziemowit jesienny, fot. Getty Images
ziemowit jesienny, fot. Getty Images

Uwielbiasz wiosenne krokusy? Te delikatne kwiaty są pierwszymi oznakami wiosny, której tak każdy pragnie po długiej i męczącej zimie. Co jeśli liliowe pączki będą przyozdabiać twój ogród także jesienią? To możliwe, jeśli odpowiednio się nimi zaopiekujesz. Poznaj ziemowita jesiennego i sprawdź jak go pielęgnować, by stanowił idealną ozdobę twojego ogrodu.

Chcesz mieć piękne, jesienne kwiaty? Ostatni dzwonek, by je zasadzić

Ziemowit jesienny to roślina, której okres kwitnienia przypada na wrzesień i październik. Ostatni moment na posadzenie go, to druga połowa sierpnia. Wtedy na trawniku utworzy się prawdziwa fioletowa łąka. Cebulki dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym, lub na targowiskach u lokalnych sprzedawców. Jakie warunki musisz spełnić, by ziemowit zakwitł? Trzeba mu zapewnić miejsce w półcieniu lub na słońcu. Ziemia musi być przepuszczalna i żyzna. Ważny jest też stały dostęp do wody. Po zimie, gdy liście zaczną się rozwijać, możemy podsypać sadzonki nawozem ze sklepu ogrodniczego. Roślina będzie pobierać wszystkie wartości odżywcze przez lato, a jesienią odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

zimowit jesienny pokryje twój ogród fioletowym dywanem, fot. freepik
zimowit jesienny pokryje twój ogród fioletowym dywanem, fot. freepik

Ziemowit jesienny to gatunek objęty ochroną

Kuzyn krokusa naturalnie występuje jedynie u podnóży gór. Aktualnie kwiat jest objęty częściową ochroną, gdyż w latach 1955 - 2014 zauważono duży spadek zakwitnień. Kwalifikowało roślinę do pozostania pod ścisłą ochroną (znajdował się pod nią w latach 1995-2014). Z czasem coraz więcej gatunków wymiera, głównie przez zmiany klimatu i ingerencje człowieka. Aktualnie jest ich nieco więcej i nie są one już na czerwonej liście. Portal WP Kobieta napomina o tym, by odpowiednio traktować ten gatunek:

(...) absolutnie nie możemy wykopać bulw czy cebulek zimowitów jesiennych z ich naturalnych siedlisk. Trzeba też wiedzieć, że kwiat ten jest silnie trujący. Jeżeli mamy zimowity w swoim ogrodzie, pilnujmy dzieci oraz zwierząt.
ziemowit jesienny pokryje twój ogród fioletowym dywanem, fot. freepik
ziemowit jesienny pokryje twój ogród fioletowym dywanem, fot. freepik