ZagadkiLogiczneZadanie z książki do matematyki w podstawówce. Rozłożyło na łopatki niejednego dorosłego

Zadanie z książki do matematyki w podstawówce. Rozłożyło na łopatki niejednego dorosłego

Jaki jest wynik tego działania?
Jaki jest wynik tego działania?
Źródło zdjęć: © Genialne | Genialne
16.11.2023 11:15

Matematyka to jeden z najbardziej znienawidzonych przedmiotów. Trzeba jednak przyznać, że umiejętność mnożenia, dzielenia czy obliczania wartości procentowej przydaje się w dorosłym życiu.

Matematyka to królowa nauk. Wszystko kręci się wokół niej. Choć wielu z nas szło na lekcję z bólem brzucha, trzeba przyznać, że podstawowe umiejętności matematyczne faktycznie przydają się w dorosłym życiu.

Mimo to niektóre działania, zwłaszcza te prostsze, które wykonuje się w szkole podstawowej, sprawiają kłopot nawet dorosłym. Jednym z takich zadań jest działanie z czteroma piątkami. Internauci nie kryli zdziwienia, kiedy okazało się, że każdy z nich otrzymał inny wynik. Wyjaśniamy, jak powinno się je wykonać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To zadanie rozłożyło nawet dorosłych. Jaki powinien być prawidłowy wynik?

Na pierwszy rzut oka to zadanie jest banalnie proste. Prezentuje się następująco:

5 - 5 x 5 + 5 = ? 

Wystarczy znać się na mnożeniu, dodawaniu i odejmowaniu, trzymając się przy tym kolejności wykonywania działań. To ona jest tutaj kluczowa i to właśnie w tym miejscu większość internautów popełniła błąd.

Obliczanie powinno zaczynać się od wyliczenia wartości w nawiasie (o ile występują w działaniu), następne są potęgi, dzielenie i mnożenie, a na końcu dodawanie i odejmowanie. W przypadku tej łamigłówki należy zacząć od mnożenia. 5 x 5 daje liczbę 25.

Po wykonaniu mnożenia otrzymujemy działanie 5 - 25 + 5. Trzymając się opisanej wyżej zasady wykonywania działań, działanie powinno dać -20 + 5. Ostateczny wynik łamigłówki to -15. Jeśli otrzymałeś inny wynik, to znak, że popełniłeś błąd w obliczeniach. Zwróć uwagę na to, czy na pewno zacząłeś obliczenia od mnożenia. Tylko w ten sposób otrzymasz poprawny wynik.

Kolejność wykonywania kluczem do sukcesu

Arytmetyka to część matematyki, która dotyczy działań wykonywanych na liczbach. Pierwsze lekcje arytmetyki odbywają się już w klasach 1-3, kiedy uczymy się dodawania i odejmowania. W klasach 4-6 umiemy rozwiązać zadania z mnożeniem i dzieleniem, a także te z nawiasami. Powyższa łamigłówka jest skierowana do uczniów podstawówki i sprawdza, czy uczeń nauczył się kolejności wykonywania działań. Jeśli to zadanie sprawiło ci trudność, warto przypomnieć sobie podstawy matematyki. Kto wie, może zainspiruje cię to do rozwiązania kolejnych zagadek, tym razem już nieco trudniejszych?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także