DomRośliny doniczkoweZadbaj o grudnika, a na Boże Narodzenie obsypie się pięknymi kwiatami

Zadbaj o grudnika, a na Boże Narodzenie obsypie się pięknymi kwiatami

Jak zadbać o grudnika, aby zakwitł na święta?
Jak zadbać o grudnika, aby zakwitł na święta?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | nadin333

10.11.2023 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grudniki, zwane także zlumbergerami albo zygokaktusami to wyjątkowe rośliny, które kwitną nawet zimą (w okolicy świąt Bożego Narodzenia). Zdarza się, że zamiast wypuszczać nowe pąki, kwiat zaczyna więdnąć. Jak temu zaradzić? Wyjaśniamy.

Grudnik nazywany jest też kaktusem bożonarodzeniowym, dlatego też wielu osobom kojarzy się właśnie ze świętami. Kwitnie dwa razy w roku — wiosną i zimą, pokrywając się pięknymi, białymi kwiatami. Uprawa grudnika jest naprawdę prosta i poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik.

Mimo to zdarza się, że grudnik nie kwitnie, a pąki, zamiast się rozwijać, opadają na ziemię. Wyjaśniamy, jak przyspieszyć kwitnienie i co zrobić, aby kwiaty pojawiły się na roślinie jeszcze przed świętami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pielęgnacja grudnika krok po kroku

Grudnik należy do roślin kaktusowatych. Częste i obfite podlewanie może mu zaszkodzić. Nie oznacza to jednak, że zygokaktus w ogóle nie potrzebuje wody, wręcz przeciwnie. Jak często podlewać grudnika? W okresie kwitnienia raz w tygodniu niewielką ilością wody, a w pozostałe miesiące, raz na dwa tygodnie. Jeśli nie masz pewności co do tego, czy roślina potrzebuje wody, przypatrz się liściom. Jasne i zmarszczone wskazują na to, że musisz podlać roślinę.

Zygokulasy najlepiej rozwijają się w wilgotnym środowisku. Warto postawić go nieopodal nawilżacza albo raz w tygodniu zraszać jego liście odstaną, przegotowaną wodą. Ważna jest też gleba, w jakiej wzrasta roślina. Najlepsza będzie taka, która jest lekka i przepuszczalna, z dodatkiem żwirku lub keramzytu.

Obniż temperaturę kaloryferów. Grudnik odwdzięczy się pięknymi kwiatami

Grudnik to roślina występująca na półkuli południowej. W warunkach naturalnych kwitnie tylko wiosną, kiedy dzień i noc trwają mniej więcej tyle samo. Mało kto wie, ale zygokaktusy mają swój rytm dobowy. Sztuczne światło w postaci lamp go zaburza, co sprawia, że pąki nie chcą się rozwinąć. Możesz temu zapobiec. Wystarczy, że wieczorem przestawisz doniczkę w ciemne i chłodne miejsce, w którym temperatura wynosi ok. 15 stp. C. Dzięki temu roślina odzyska swój "rytm", co odbije się na jej wyglądzie. Po kilku tygodniach powinna wypuścić nowe kwiaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także