PoradyLajfhakiZalej wrzątkiem i rozgnieć widelcem. Po kilku minutach blacha z piekarnika będzie jak nowa

Zalej wrzątkiem i rozgnieć widelcem. Po kilku minutach blacha z piekarnika będzie jak nowa

jak wyczyścić blachę do pieczenia fot. getty images
jak wyczyścić blachę do pieczenia fot. getty images
30.08.2023 21:30

Używamy jej często, kiedy pieczemy mięsa lub ciasta. Mimo że wychodzą zawsze aromatyczne, to blacha już po kilku próbach kulinarnych nie wygląda dobrze. Okazuje się, że jest sposób, by wyczyścić blachę do pieczenia bez zbędnych nerwów.

Tak samo, jak piekarnik wymagają regularnego czyszczenia, aby mogły służyć bardzo długo. Zazwyczaj znajdujący się na nich tłuszcz kapie lub się przypala, przez co pozostawia trudne do usunięcia plamy. W efekcie z blachy źle się korzysta lub nie robi się tego wcale, ponieważ nie wygląda zachęcająco.

Triki na czystą blachę do pieczenia

Jeśli nie masz tabletek do zmywarki, to nic straconego. Wystarczy sięgnąć po opakowanie sody oczyszczonej oraz wodę utlenioną. Ta niepozorna mieszanka da spektakularne efekty, ponieważ razem reagują niczym ultra żrąca brud substancja. W pierwszym kroku posyp blachę sodą, tak aby była ona równomiernie rozłożona, a dopiero potem polej ją wodą utlenioną do uzyskania konsystencji papki. Teraz blachę z nałożonym specyfikiem zostaw na 1 lub 2 godziny, w zależności od poziomu zabrudzeń. Na koniec wyszoruj blachę kulką z folii aluminiowej lub druciakiem i opłucz pod bieżącą wodą. W ten sposób resztki tłuszczu lub jedzenia momentalnie znikną, ponieważ odejdą od powierzchni blaszki same. W efekcie blacha będzie nieskazitelnie czysta.

Jak wyczyścić blachę do pieczenia? Trik z TikToka

Nerwy i głośne złorzeczenia z pewnością nie doprowadzą jej do czystości. Dlatego należy sięgnąć po odpowiednie preparaty, ale nie te sklepowe, które są drogie. Wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w domu i zadziała o wiele skuteczniej oraz szybkiej. Jeśli posiadasz zmywarkę, to sprawa jest załatwiona, a czyszczenie blachy nie będzie wymagało od ciebie wielkiego nakładu pracy. Wystarczy zagotować wodę i wziąć 1 tabletkę do zmywarki, a następnie położyć na blaszce. W kolejnym kroku wylej na nią wrzątek, a kiedy zmięknie, rozgnieć widelcem. Teraz poczekaj kilka minut, a dopiero potem zacznij przy użyciu kulki z folii aluminiowej, czyścić jej powierzchnię. Już po chwili zauważysz, że brud odchodzi od blaszki sam, przez co nie wymaga zbędnego skrobania.

Empty oven sheet and towel on light stone background, flat lay. Space for text
Empty oven sheet and towel on light stone background, flat lay. Space for text
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także