PoradyZamiast wylewać do zlewu, podlej pomidory. Będą odporniejsze na choroby

Zamiast wylewać do zlewu, podlej pomidory. Będą odporniejsze na choroby

Zamiast wylewać do zlewu, podlej pomidory. Będą odporniejsze na choroby
Manuel

01.06.2023 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdemu warzywku w twoim ogrodzie warto jest pomóc we wzroście, zwłaszcza jeśli nie musisz na to wydać ani jednego grosza. Pokażemy ci, czym nawozić pomidory tak, aby ich plon był zauważalnie większy niż bez stosowania jakichkolwiek odżywek. Co więcej, przy okazji będziesz miał przyjemne poczucie, że niczego w domu nie marnujesz.

Pomidory nie są zbyt trudne w uprawie. Największym wyzwaniem jest ich podlewanie - czasem trudno jest je zbalansować tak, aby nie przesuszyć krzaczków, a z drugiej strony nie narazić ich na różne choroby grzybicze. Odżywka, którą zaraz ci pokażemy, pomoże je wzmocnić i zabezpieczyć na wypadek zaistnienia jednej i drugiej ewentualności.

Czym nawozić pomidory? Już tego nie wylejesz do zlewu

Bardzo dobrą odżywkę dla pomidorów stanowi... woda, jaka pozostaje po gotowaniu jajek. Może cię to zaskoczyć, ale przejmuje ona bardzo dużo składników odżywczych z samych jajek. W tym przede wszystkim duże ilości wapnia i potasu. Ten pierwszy składnik zwiększa odporność roślin na choroby oraz wzmacnia ich system korzeniowy. Ten drugi pomaga im regulować ich gospodarkę wodną i poprawia asymilację dwutlenku węgla. Dzięki temu krzaki są w stanie prowadzić kluczowe dla nich procesy. Aby odżywić wodą po jajkach swoje pomidory, po prostu poczekaj, aż ostygnie i je nią podlej. Unikaj przy tym skrapiania liści i owoców, bo to im szkodzi. Uważaj jednak, by nie podlewać wodą, która została osolona, bo uczynisz więcej złego niż dobrego dla swoich warzyw.

czym nawozić pomidory, fot. freepik
czym nawozić pomidory, fot. freepik

Gdzie uprawiać pomidory?

Pomidory zdecydowanie lubią próchniczą, dobrze przepuszczalną glebę. Lubią też by była praktycznie stale wilgotna, ale z drugiej strony uważaj, żeby nie przesadzić z podlewaniem, bo sprowadza to na nie różne choroby (dlatego tak ważne jest, by gleba była dobrze przepuszczalna). Idealny odczyn ziemi dla nich mieści się w granicach 5,5 do 6,5 pH, a optymalna temperatura do wzrostu pomidorów wynosi 22-27 st. C. Jeśli lato będzie mniej ciepłe, to po prostu mniej ci ich wyrośnie. Pamiętaj również, żeby miejsce, gdzie je zasadzisz, było dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem.

czym nawozić pomidory, fot. freepik
czym nawozić pomidory, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także