Zamiast wyrzucać, rozsyp na trawniku. Koniczyna szybko zniknie
Szukasz sposobu, by pozbyć się koniczyny z trawnika, tak aby wyglądał, jak z okładki magazynu dla ogrodników? Są aż dwa skuteczne sposoby na pozbycie się chwasta.
05.09.2023 12:10
Trawa może wyglądać bardzo różnie, w zależności jak o nią dbasz. Wyschnięta, pożółkła i zapuszczona, to nie najlepsza wizytówka właścicieli domu. Między źdźbłami trawy zasiewają się różne chwasty, które ciężko wyplewić, nie uszkadzając murawy. Dowodem na to może być koniczyna, która w okresie zakwitu, pokrywa trawnik białymi kwiatami, które odznaczają się na tle zieleni.
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?
Koniczyna jest znacznie bardziej wytrzymała niż trawa, dlatego zaczyna ją w pewnym momencie wypierać i rozsiewa się na całej długości trawnika. Lubi niskie pH gleby, co znów nie wpływa dobrze na murawę. Aby pozbyć się uporczywego chwasta, musisz odkwasić glebę. Aby to zrobić, potrzebujesz solidnej dawki popiołu drzewnego. Proszek ma w składzie aż 50% węglanu wapnia i pokaźną ilość fosforu. Wystarczy zasypać trawnik, a koniczyna po pewnym czasie zaczyna ustępować z twojego podwórka. Taka posypka zadziała wspierająco na trawę, będzie znacznie bujniejsza, a jej kolor będzie świeży i soczysty. Aby pozyskać popiół, musisz spalić węgiel drzewny. Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i zrobić rodzinnego grilla, a po posiłku zgarnąć wypalony popiół.
Oprysk na koniczynę
Jeśli popiół cię nie przekonał, możesz wykonać oprysk, który nie będzie wpływał negatywnie na twoją murawę. Aby go wykonać, potrzebujesz zaledwie trzech składników, które są tanie i łatwo dostępne. Ta ekologiczna forma przoduje nad tymi, w których trzeba używać chemicznych środków. Do przygotowywania oprysku na koniczynę potrzebujesz 20 ml wódki lub spirytusu, 500 ml wody i kilka kropel płynu do naczyń. Wszystko wymieszaj w pojemniku z dozownikiem i pryskaj punktowo, gdzie widzisz duże połacie koniczyny. Najlepiej zrobić to w suchy i ciepły dzień, by mieszanka miała okazję zadziałać. Aplikuj środek wieczorną porą, kiedy nie ma latających pszczół, możesz im zaszkodzić, jeśli bezpośrednio potraktujesz je opryskiem. Możesz go stosować raz na dwa tygodnie, by skutecznie pozbyć się chwastów z trawnika.