Zanim włączysz pralkę, zrób dwie rzeczy. Puchowa kurtka będzie jak nowa
Kurtka puchowa to inwestycja na lata. Z biegiem czasu jej właściwości izolacyjne nie ulegną zmianie, a kształt w dalszym ciągu będzie taki sam. Jedyny problem, jaki nasuwa się na myśl w kontekście jej posiadania to świadoma pielęgnacja. Jak prać kurtkę puchową, by jej przypadkiem nie uszkodzić? Jest na to kilka sposobów!
Zimy w naszym kraju nie należą do najprzyjemniejszych. Mimo że często brakuje śniegu, to mróz i wiatr dają się w znaki. Posiadanie dobrej, ciepłej kurtki to absolutne minimum, by przetrwać długie, chłodne miesiące. Najlepiej zainwestować w odzież wierzchnią z puchowym wypełnieniem. Jest ciepła i dobrze odprowadza wilgoć, a jedyna jej wada to czyszczenie. Po wrzuceniu do pralki może się okazać, że puch mocno się zbije, a ubranie straci kształt. Aby do tego nie dopuścić, koniecznie zastosuj poniższe wskazówki.
Jak prać kurtkę puchową?
Kurtka z naturalnym wypełnieniem również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Odświeżenie może przebiec na kilka sposobów. Pierwszy, najłatwiejszy, a zarazem najdroższy sposób, to oddanie kurtki do pralni chemicznej, gdzie wykwalifikowane osoby odpowiednio się nią zajmą. Koszt takiej usługi to kilkadziesiąt złotych, dlatego jeśli masz więcej niż jedną kurtkę do wyprania, koszt usługi będzie spory.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzątanie będzie łatwiejsze z tymi trikami!
Na szczęście domowe sposoby są równie skuteczne co pralnia. Trzeba jedynie wiedzieć, jak zabrać się za odświeżenie kurtki. Pierwsza, obowiązkowa czynność to sprawdzenie metki od producenta. To tam znajdziesz wszystkie wskazówki pielęgnacyjne jak dopuszczalna temperatura prania, metody prania czy informacje na temat doboru detergentów. Nim wrzucisz kurtkę do pralki, zacznij od namoczenia jej w zimnej wodzie przez ok. 10 minut. Dzięki temu pozbędziesz się powietrza zgromadzonego w wypełnieniu.
Następny krok to wstawienie kurtki do pralki i wrzucenie kilku piłeczek tenisowych do środka bębna. Choć brzmi to dość dziwnie, to właśnie te kulki nie dopuszczą do zbicia się puchu. Następnie nastaw odpowiednią temperaturę, zgodną z tym, co wyczytałeś na metce. Po skończonym praniu należy suszyć odzież w przewiewnym miejscu lub (jeśli nie zabrania tego producent) wstawić kurtkę do suszarki bębnowej. Naturalne suszenie zajmuje ok. 1-2 dni, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
Jak dodatkowo rozbić puch po praniu?
Zdarza się, że mimo zastosowania piłeczek, kurtka nie jest już tak puszysta jak wcześniej. Już na etapie usuwania wilgoci warto wystawić kurtkę na domową suszarkę i umieścić ją na płasko bez wieszania na klamerkach. Po kilku godzinach odwróć kurtkę na drugą stronę i energicznie oklepuj, by puch mógł się rozbić. Rób tak co kilka godzin, aż ubranie będzie w pełni suche i odzyska dawny kształt.
Kiedy zakończy się sezon zimowy, a ty będziesz zmuszony włożyć kurtkę z powrotem do szafy, koniecznie oczyść ją z wszelkich zabrudzeń, gdyż kolejnej zimy mogą one być na tyle utrwalone, że wypranie nie będzie możliwe. Ponadto warto umieścić ubranie w specjalnym pokrowcu, który chroni je przed molami i zapachem stęchlizny, który przenika wszystkie kurtki znajdujące się w szafie.