PoradyDomowe trikiNajtańszy sposób na zimowy problem. Ustaw przy oknie na noc, a załatwi sprawę

Najtańszy sposób na zimowy problem. Ustaw przy oknie na noc, a załatwi sprawę

Dzięki temu trikowi zapomniałam czy jest wilgoć.
Dzięki temu trikowi zapomniałam czy jest wilgoć.
Źródło zdjęć: © Freepik
05.12.2023 10:52

Zima to test dla naszych domów, a zbierająca się wilgoć na ramach okiennych szybko może doprowadzić do rozwoju pleśni. Dlatego nie ma co czekać, ponieważ z każdym dniem ryzyko jej pojawienia się wzrasta. Pomoże w tym produkt z kuchennej szafki.

Należy do największych problemów w sezonie jesienno-zimowym, a ogrzewanie pomieszczeń to zdecydowanie zbyt mało. Warto dodać, że nadmierna wilgoć jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów, które szybko mogą pojawić się na ścianach lub sufitach. Przecieranie okien suchą szmatką to za mało, ponieważ ta metoda usuwa tylko krople wody, a nie problem.

Dlaczego wilgoć zbiera się na oknach?

Przyczyn jest wiele, a jedna z nich to słaba wentylacja pomieszczeń. Zazwyczaj w zimie nie robimy tego wcale, ze względu na niskie temperatury. Na dodatek suche powietrze z kaloryferów nie pomaga, a wysoka temperatura w połączeniu z zimnem za szybą powoduje skraplanie się pary wodnej. Z pewnością każdy pamięta ten proces z lekcji fizyki. Jednak jak w skuteczny sposób temu zaradzić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wilgoć w domu negatywnie wpływa nie tylko na wnętrze, ale także na zdrowie. Nasz organizm nie jest do niej przystosowany, a objawami jej nadmiaru są rozmaite choroby układu oddechowego. Na dodatek to istny raj dla pleśni, która również pogarsza nasze zdrowie, a jej zarodniki namnażają się jak szalone. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz osób z niską odpornością.

Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że w naszym domu zagościła wilgoć. Jednak szczególnie jest to ważne, kiedy zauważymy u siebie problemy ze snem, brak koncentracji oraz rozdrażnienie z niewiadomych powodów. Natomiast czarno-bure kropeczki na oknie świadczą o tym, że na pewno mamy do czynienia z pleśnią.

Jak zwalczyć wilgoć 1 produktem?

Zazwyczaj najprostsze sposoby są najlepsze i tak właśnie jest w przypadku walki z wilgocią. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na jej pochłaniacze, kiedy w kuchni znajduje się remedium na ten problem.

Ten sposób działa od razu na wilgoć!
Ten sposób działa od razu na wilgoć!© Freepik

Dlatego sięgnij po sól kuchenną, która nie tylko nadaje smak daniom, ale też błyskawicznie pochłonie nadmiar wilgoci. Do tego będziesz potrzebować ceramicznego naczynia, a wystarczy, że wsypiesz do niego sól i zostawisz na parapecie. Sól ma właściwości absorbujące, przez co znakomicie poradzi sobie z nadmiarem wody. Rano wystarczy sprawdzić, jak bardzo zmieniła się jej konsystencja, a powinna być ona lepka.

Pozostałe triki na wilgoć

Jeśli ta metoda działa, ale męczy cię codzienne wymienianie soli, to zainwestuj w żwirek dla kota. Wykazuje on takie samo działanie jak sól, a w przeliczeniu na kilogramy wyjdzie cenowo o wiele korzystniej. Najlepiej będzie przygotować materiałowe woreczki, które będą nim wypełnione. Dzięki temu żwirek nie rozsypie się po całym domu, a będzie służył o wiele dłużej niż sól.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także