NewsyZamiast wełny czy akrylu - ludzkie włosy. Projektantka przekonuje, że to doskonały surowiec

Zamiast wełny czy akrylu - ludzkie włosy. Projektantka przekonuje, że to doskonały surowiec

Okres jesienno- zimowy to czas, w którym królują swetry. Materiały, z których są wykonane, gwarantują nam ciepło w chłodne dni. Jednak ten pomysł jest alternatywną dla dostępnych w sklepach ubrań. Czy sweter z ludzkich włosów przetrwa na rynku?

Swetry z ludzkich włosów to innowacja na rynku odzieżowym.
Swetry z ludzkich włosów to innowacja na rynku odzieżowym.
Źródło zdjęć: © Facebook | HUMAN Material LOOP

24.11.2023 09:32

Kto nie lubi miłych materiałów, w których może skryć się przed szaro-burą aurą za oknem? Co roku producenci oraz popularne sieci odzieżowe oferują nam ogromny wybór swetrów w rozmaitych kolorach i wzorach. Jednak kluczowa jest nie marka, a metka i skład ubrania, który determinuje jego jakość. Królująca ekologia oraz powrót do naturalnych surowców w modzie cały czas wiodą prym.

Swetry z ludzkich włosów?

Ten niezwykle kreatywny pomysł nie przeszedł bez echa, a pomysłodawczynią jest holenderska projektantka Zsofia Kollar, która jest także właścicielką firmy Human Materal Loop. Wielu uważa ją za rewolucjonistkę, a jej projekty stanowią ogromną konkurencję dla popularnych sieciówek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Okazuje się, że ludzkie włosytarget="_blank"> nadają się tak samo do produkcji swetrów, jak inne odzwierzęce ich odpowiedniki np. wełna. W ten sposób Kollar wymierzyła działa w szkodliwy dla środowiska przemysł tekstylny, który z ekologią ma mało wspólnego. Dzięki współpracy z aktywistami projektantka stworzyła prototypy pierwszych swetrów z ludzkich włosów.

"Przemysł włókienniczy jest drugim co do wielkości trucicielem, zaraz po przemyśle naftowym. Nadszedł czas, abyśmy produkowali na miarę XXI wieku, obniżyli emisję dwutlenku węgla, stosowali chemikalia i zmniejszyli ilość włókien syntetycznych w przemyśle"

Human Materal Loop

Jak powstaje sweter z ludzkich włosów?

Pomysł ten zrodził się w 2020 roku podczas pandemii, a Zsofia wpadła na niego, widząc ilości wyrzucanych przez fryzjerów odpadów. Według danych znajdujących się na stronie firmy, rocznie w Europie na wysypiska trafia około 72 miliony kilogramów ludzkich włosów. Bardzo prosto można sobie to wyobrazić, ponieważ ilość ta jest siedmiokrotnością wysokości wieży Eiffla w Paryżu.

Włosy idące do odpadu są wkładane do plastikowych worków na śmieci, które również są szkodliwe do środowiska. Uwalniają ogromną ilość gazów cieplarnianych, co wpływa na niekorzystne zmiany klimatyczne. Dlatego warto zacząć wykorzystywać je do produkcji, która według projektantki jest banalnie prosta.

Pasma włosów są przerabiane na długą nić, z której tworzy się przędzę. Dopiero z niej uzyskuje się materiał, ale wcześniej jest on barwiony przy pomocy ekologicznych pigmentów. Na koniec z tkaniny wykrawa się odpowiednie części, aby powstał sweter. Dzięki temu każdy projekt Zsofii jest wyjątkowy.

Jednak to nie wszystko, ponieważ materiał z włosów musiał przejść odpowiednie testy. Dlatego postanowiono wypełnić nimi kurtkę, która znakomicie sprawdziła się podczas wyprawy górskiej na Aconcaguę. Ten najwyższy szczyt Argentyny mierzy 6 961 m n.p.m., przez co test był nie lada wyzwaniem. Jednak swetry z ludzkich włosów nie są na sprzedaż, a kobieta ma nadzieję, że zainteresują się nią wielkie koncerny modowe.

włosyswetrymoda