Zanurzyłam w miksturze kratkę wentylacyjną. Po kwadransie brud sam wypłynął
Każdy z nas ma w domu kratkę wentylacyjną. Najczęściej w łazience bądź w kuchni. To jedno z miejsc, które czyści się najrzadziej. To błąd, bowiem gromadzi się na niej kurz, brud i tłuszcz, co sprzyja rozwojowi bakterii, które potem przedostają się do wdychanego powietrza. Wyjaśniamy, jak myć kratkę wentylacyjną, żeby solidnie ją doczyścić, a nie urobić się przy tym po pachy.
13.09.2023 13:06
Kratka wentylacyjna oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, które przedostają się z zewnątrz i z wentylacji. To dzięki niej możemy cieszyć się czystym powietrzem w domu. Właśnie dlatego kratka wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym wypadku wentylacja może nie działać tak jak należy, co odbije się na zdrowiu i samopoczuciu domowników. Wyjaśniamy, jak wyczyścić ją w najprostszy możliwy sposób.
Jak myć kratkę wentylacyjną?
Niesprawna wentylacja może doprowadzić do rozprzestrzeniania się kurzu, grzybów i roztoczy w domu. Domownicy mogą to bardzo dotkliwie odczuć, zwłaszcza jeśli są wśród nich alergicy. Jeśli chcesz uniknąć kataru, zapalenia zatok, bólu głowy czy brzucha, raz w miesiącu czyść kratkę wentylacyjną. Nie zajmie ci to dużo czasu. Jak to zrobić? Weź do ręki śrubokręt i zdejmij kratkę. Następnie włóż ją do ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pozostaw ją tak na 15 minut, a po tym czasie przetrzyj kratkę gąbką albo starą szczoteczką. Na końcu opłucz ją pod bieżącą wodą, wytrzyj czystą ściereczką i z powrotem załóż na otwór. Jeśli jednak kratka jest pokryta niewielką warstwą kurzu, nie musisz od razu jej myć. Wystarczy, że ją odkurzysz, używając przy tym najmniejszej końcówki odkurzacza.
Kratka wentylacyjna jest pokryta tłuszczem? Tak się go pozbędziesz
Zauważyłeś, że kratka wentylacyjna jest dosłownie oblepiona tłuszczem? Zwykły płyn do mycia naczyń może nie dać sobie z tym rady. W takim przypadku przygotuj roztwór, który pozbędzie się tłuszczu. Do niewielkiej miski wlej ciepłą, ale nie gorącą wodę. Rozpuść w niej opakowanie sody oczyszczonej i dodaj trzy łyżki stołowe octu spirytusowego, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. W przypadku mocnych zabrudzeń dodaj też łyżkę acetonu. W tak przygotowanym roztworze zanurz kratkę i pozostaw ją tak na 20 minut. Po tym czasie przetrzyj ją czystą gąbką. Będzie idealnie czysta, a po tłuszczu nie będzie już śladu.