Zapomnij o apce pogodowej! Po tych znakach dowiesz się, czy niedługo będzie padać
Dziś aplikacje w telefonach i alerty pogodowe błyskawicznie donoszą nam o zmianach pogody. Nasi przodkowie nie mieli tyle szczęścia i musieli sami zorientować się, kiedy spadnie deszcz, a kiedy będzie słonecznie. Podpowiadamy, jak przewidzieć zmianę pogody, wykorzystując ich patenty. Ta wiedza może przydać się, gdy nie będziesz miał zasięgu lub padnie ci bateria w smartfonie.
15.09.2023 16:18
Chęć posiadania wiedzy na temat pogody na najbliższe godziny czy dni, towarzyszyła ludziom od wieków. Nasi przodkowie potrzebowali jej chociażby po to, by planować wyprawy morskie, ale nie tylko. Ponieważ nie dysponowali specjalistycznymi urządzeniami, musieli nauczyć się, jak przewidzieć zmianę pogody na podstawie tego, co działo się dookoła. Dziś również, obserwując naturę, możesz się sporo dowiedzieć.
Jak przewidzieć zmianę pogody o wschodzie i zachodzie słońca?
Dobrym momentem na sprawdzenie, jaka będzie pogoda, jest wschód lub zachód słońca. Wiele może powiedzieć nam kolor słońca oraz nieba. Jeśli zmrok zapada bardzo powoli i odczuwasz przy tym silny wiatr, to sygnał, że następnego dnia pogoda się popsuje. Jeżeli o poranku słońce jest czerwone, to znak, że pogoda w najbliższych godzinach może się pogorszyć. Zupełnie odwrotnie jest, gdy czerwone słońce widzisz przed zmrokiem. Wtedy należy odczytać je jako zwiastun dobrej pogody następnego dnia. Sprzyjającej aury możesz spodziewać się również, gdy o zachodzie słońca zobaczysz przebijające spomiędzy chmur niebo o żółtawej lub zielonkawej barwie.
Jak przewidzieć pogodę w nocy?
Jeśli chcesz wiedzieć, czy niebawem pogoda się zepsuje, popatrz w niebo nocą. Ta sztuczka zadziała jednak tylko wtedy, gdy będziesz w stanie dostrzec księżyc. Mocne zachmurzenie uniemożliwi ocenę sytuacji pogodowej. Jeśli księżyc i gwiazdy świecą mocno i wyraźnie, utrzyma się ładna aura. Jeśli natomiast satelita Ziemi wydaje się nienaturalnie duży i ma wokół rudą poświatę, to znak, że w najbliższych dniach wystąpią opady deszczu lub śniegu.
Jak przewidzieć zmianę pogody na podstawie chmur?
Sporo informacji o nadciągającej aurze można wyczytać, obserwując chmury. Najprościej jest zapamiętać zasadę mówiącą, że im bielsze i wyżej położone są chmury, tym lepsza będzie pogoda. Ciemne kłęby unoszące się nisko nad ziemią to zwiastuny deszczu. Również prędkość, z jaką poruszają się chmury, może informować o szykującej się zmianie pogody. Im szybciej się pojawiają i przemieszczają, tym gorzej. Warto pamiętać również o tym, że zachmurzone niebo w zimowy poranek to sygnał, że temperatura jest stosunkowo wysoka, ponieważ białe kłęby chronią ziemię przed utratą ciepła.
Co o pogodzie mówią zjawiska atmosferyczne?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak przewidzieć zmianę pogody, powinieneś nauczyć się prawidłowo interpretować niektóre zjawiska atmosferyczne. Jeśli wiatr przynosi ziemisty zapach, to znak, że wkrótce będzie padać. Podobnie należy odczytać pojawienie się tęczy o poranku. Z kolei tęcza widziana wieczorem to znak, że pogoda wkrótce się poprawi. Występowanie porannej rosy (pod warunkiem, że w nocy nie padało!) zwiastuje ładną pogodę. Jeśli lubisz chodzić po górach, powinieneś natomiast zapamiętać, że doskonała widoczność oddalonych od ciebie szczytów sygnalizuje nadchodzące opady, a lekkie "zamglenie" - doskonałą aurę.
Jak przewidzieć pogodę, obserwując zwierzęta?
Zwierzęta (a także rośliny) są biologicznie lepiej przystosowane do przewidywania zmian pogody, by móc na nie odpowiednio szybko reagować. Nasi przodkowie potrafili przewidzieć pogodę na podstawie zachowania swojej trzody, a także dzikiej zwierzyny. Stosowane przez nich prawidła mogą się przydać również dzisiaj. Pogorszenie pogody zwiastuje m.in. niski lot ptaków, psy jedzące trawę, koty czyszczące uszy, mrówki budujące wysokie i strome kopce oraz krowy leżące na łące. Te ostatnie mogą sygnalizować nawet nadciągającą burzę. Kiedy pogoda ma się poprawić, kotom elektryzuje się sierść. Słonecznego dnia należy spodziewać się również, gdy po całonocnym deszczu ptaki zaczynają śpiewać oraz gdy pająki w ciągu dnia tkają sieci.