DomRośliny doniczkoweZasada 4:1 i aromatyczna przyprawa. Oto przepis na bujne kwitnienie

Zasada 4:1 i aromatyczna przyprawa. Oto przepis na bujne kwitnienie

Kwitnący skrzydłokwiat
Kwitnący skrzydłokwiat
Źródło zdjęć: © Getty Images | Olga Ostapenko
15.11.2023 08:59

Skrzydłokwiat to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Odpowiednio pielęgnowany, odwdzięcza się pięknymi, białymi kwiatami. Jak dbać o roślinę, aby wyrosły z niej kwiaty? Podpowiadamy.

Badania naukowców współpracujących z NASA dowiodły, że skrzydłokwiat to jedna z niewielu roślin, która oczyszcza powietrze z toksyn takich jak benzen, ksylen, formaldehyd czy amoniak. Choć skrzydłokwiat naturalnie występuje w klimacie tropikalnym, z łatwością można uprawiać go w domu.

Wystarczy zapewnić mu odpowiednie stanowisko, podłoże i odżywkę, aby po czasie z rośliny zaczęły wyrastać piękne, białe kwiaty, kształtem przypominające lilie. Wyjaśniamy, jak zadbać o skrzydłokwiat, aby w krótkim czasie obrodził w kwiaty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pielęgnacja skrzydłokwiatu od podstaw

Skrzydłokwiat jest naprawdę prosty w uprawie. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby roślina odwdzięczyła się pięknym wyglądem. Zacznijmy od postaw, czyli od podłoża. Skrzydłokwiaty najlepiej czują się w lekko wilgotnej, żyznej i próchniczej glebie. Niestety, bardzo źle znoszą przelanie, dlatego też na dnie doniczki powinno się umieścić nieco keramzytu, który ochroni korzenie przed gniciem. Raz w roku, wiosną, trzeba przesadzać roślinę do większej doniczki.

Kolejnym, równie ważnym aspektem jest stanowisko. Choć skrzydłokwiaty naturalnie występują w klimacie tropikalnym, nie powinny wzrastać w mocno nasłonecznionym miejscu. Najlepiej rozwijają się w półcieniu. Obok rośliny warto postawić nawilżacz powietrza, bowiem skrzydłokwiaty najszybciej rosną w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka wilgotność powietrza.

Domowa odżywka do skrzydłokwiatów. Kosztuje grosze, a daje niesamowite efekty

Zapewnienie wyżej wymienionych warunków to już połowa sukcesu. Dokarmianie rośliny nawozem sprawi, że liście staną się większe i zieleńsze, a z łodygi zaczną wyrastać piękne kwiaty. Jaką odżywkę wybrać? Najlepsza i zarazem, najbezpieczniejsza będzie ta domowa. Możesz przygotować ją na bazie fusów po kawie, skórki od banana czy łupin cebuli.

Jest jednak jeszcze jeden domowy nawóz, o którym mówi się zdecydowanie zbyt rzadko. To napar z liści laurowych, który przyśpieszy wzrost i rozwój rośliny. Jak go przygotować? Do garnka włóż cztery liście laurowe, a następnie zalej je litrem wody (zasada 4:1). Całość zagotuj. Mieszaninę pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Wyjmij liście z naparu i przelej go do butelki. Podlewaj nim roślinę raz w tygodniu, przez cały okres wegetacji. Szybko zauważysz, że skrzydłokwiat wypuści nowe pąki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także