PoradyLajfhakiZasadź w ogrodzie, a widoki będziesz miał jak w Tatrach

Zasadź w ogrodzie, a widoki będziesz miał jak w Tatrach

Górskie kwiaty potrafią podkolorować nawet najbardziej szary szlak. Jest pewien gatunek, który szczególnie przykuwa uwagę turystów. Różowe płatki tworzą dywan na połaciach ziemi, a ty czujesz się jak w zaczarowanej krainie. To wierzbówka kiprzyca.

wierzbówka kiprzyca, fot. Getty Images
wierzbówka kiprzyca, fot. Getty Images

Wierzbówka kiprzyca to dobrze znana roślina, którą często spotykamy na górskich szlakach. Raczej nie hoduje się jej w ogrodach, lecz możesz ją spotkać na terenie całego kraju. Najbardziej kojarzona jest z Tatrami i Halą Gąsienicową. Rośnie w dużych grupach i zdecydowanie przyciąga wzrok. Prawdopodobnie ją kojarzysz, lecz nie znałeś wcześniej jej specjalistycznej nazwy.

Górskie kwiaty w ogrodach

Wierzbówka kiprzyca uwielbia mocno nasłonecznione miejsca i lekko kwaśną glebę. Bez wątpienia należy do pokaźnych roślin, bo potrafi osiągnąć nawet 150 cm wysokości.  Jej kwiaty mają różowo-fioletowy kolor i zbierają się w grona. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia, a we wrześniu pojawiają się owoce. Mówi się o niej jako o roślinie miododajnej, która przyciąga wszystkie zapylacze: pszczoły, osy czy trzmiele. Bardzo łatwo się rozsiewa za pomocą nasion przenoszonych przez wiatr. W związku z tym, że szybko rośnie, może opanować naszą posesję w ekspresowym tempie.

wierzbówka kiprzyca może rosnąć w twoim ogrodzie, fot. Freepik
wierzbówka kiprzyca może rosnąć w twoim ogrodzie, fot. Freepik

Wierzbówka kiprzyca upodobała sobie Tatry

Jeśli widzisz jakieś pocztówki z Tatr, to z pewnością znajduje się na nich ten kwiat. Może nie bezpośrednio, lecz jako plama różu w krajobrazie. Nie jest to przypadek, że właśnie tam rośnie najgęściej. Roślina jest azotolubna, a Hala Gąsienicowa jest znana z tego, że wypasają się tam owce, co czyni glebę bogatą w ten składnik. Uprawa wierzbówki jest bardzo łatwa, lecz trzeba pamiętać o tym, że w gruncie rzeczy jest to chwast, który bardzo szybko się rozrasta.  Może zabierać wodę i składniki odżywcze innym roślinom w swoim otoczeniu. Suszona roślina była kiedyś składnikiem medycyny ludowej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Używano jej do herbat i naparów na wszelkie dolegliwości żołądkowe. Dziś można kupić ją w sklepach zielarskich. Oferują one suszki, kremy czy maści z jej dodatkiem.

Obraz