×
Wirtualna Polska

Kasztany przelewam wrzątkiem. Ten sekret jest w mojej rodzinie od lat

Nim się obejrzysz, kasztany zasypią wszystkie parki w okolicy. Te małe brązowe kuleczki cieszą szczególnie dzieci, lecz okazuje się, że dorośli też je zbierają. Jeśli odpowiednio je przerobimy, powstanie z nich leczniczy płyn, idealny na sezonowe infekcje.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jesień to kolorowa pora roku, która cieszy oczy i daje ulgę od duszących upałów, które dotykały nas latem. W tym czasie często wybieramy się na spacery, a kiedy już jesteśmy w parku, warto pozbierać trochę kasztanów, które później można przerobić na zdrowotną nalewkę.

Kasztany mają dużą moc!

Czy wiesz, że w niektórych kulturach kasztany są uznawane za amulety przeciwko złej energii? Medycyna ludowa używała ich już wiele lat temu na różne dolegliwości. Wykorzystywano orzechy, liście, korę, kwiaty i sok z drzew. To, ile witamin i minerałów ma kasztan, jest naprawdę imponujące: dostarcza błonnika, łagodzi obrzęki, wzmacnia układ krwionośny, działa przeciwzapalnie. Ty również możesz z tego skorzystać, wystarczy zrobić specjalną nalewkę z owoców kasztanowca. Do jej przygotowania potrzebujesz zaledwie dwóch składników i dużego słoja z nakrętką. Pamiętaj, że w dalszym ciągu to nalewka, więc nie wolno jej podawać niepełnoletnim i osobom, którym nie wolno pić alkoholu.

Kasztany można wykorzystać na nalewkę, fot. Freepik

Kasztany można wykorzystać na nalewkę, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Wiosną spryskaj tym drzwi i okna. Mrówki i inne insekty nie wejdą do domu

Nalewka z owoców kasztana

Jeśli chcesz zrobić tytułową nalewkę, musisz po pierwsze wybrać się do parku po główny składnik. Wybieraj młode kasztany, które dopiero opadły z drzew. Wystarczy pół woreczka śniadaniowego na cały słoik specyfiku. Kasztany należy przelać wrzątkiem i pokroić na mniejsze kawałeczki. Następnie wrzucamy je do dużego naczynia i dolewamy 500 ml czystej wódki. Zamieszaj całość i szczelnie zamknij, a następnie wstaw słoik do zacienionego chłodnego miejsca na cały miesiąc. Jak dawkować nalewkę? Możesz kupić pipetkę i pić 5 kropli specyfiku 3 razy dziennie. Inna opcja to rozpuszczenie 5 ml nalewki z wodą i picie takich szotów 2 razy dziennie. Lek stosuj nie dłużej niż 6 miesięcy, nie podawaj go dzieciom ani kobietom w ciąży. Z racji tego, że kasztanowiec ma działanie przeciwzapalne, możesz smarować bolące stawy kilkoma kroplami nalewki.

Kasztany można wykorzystać na nalewkę, fot. 5minutdlazdrowia.pl

Kasztany można wykorzystać na nalewkę, fot. 5minutdlazdrowia.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Kładę kasztany na parapecie i jeden ohydny problem mam z głowy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować