PoradyLajfhakiZastosuj ocet w ogrodzie i zobacz, co się stanie. Te triki cię zaskoczą

Zastosuj ocet w ogrodzie i zobacz, co się stanie. Te triki cię zaskoczą

ocet w ogrodzie Fot. Genialne
ocet w ogrodzie Fot. Genialne
04.06.2023 10:49

Ocet to nie tylko środek kuchenny, ale też naturalny i domowy odplamiacz, który sprawdzi się przede wszystkim do sprzątania oraz czyszczenia. Co ciekawe na tym jego właściwości się nie kończą, ponieważ można wykorzystać ocet w ogrodzie. Sprawdź jak to zrobić.

Obecnie wiele osób jest świadomych ekologicznie i poszukuje nowych, jak również skutecznych alternatyw dla standardowych środków chemicznych. Dlatego warto poznać holistyczne działanie octu, który nie ma toksycznych składników szkodzących środowisku.

Ocet w ogrodzie

Preparat ten sprawdzi się jako skuteczny i tani środek, który wspomoże uprawy warzywne oraz kwiatowe. Wykorzystanie potencjału octu jest banalnie proste, a efekty zaskoczą i wzbudzą zazdrość wśród sąsiadów. Dlatego użyj tego środku jako:

  • herbicydu, czyli zabójczego preparatu na chwasty. Wystarczy zmieszać ocet z kilkoma łyżkami płynu do naczyń i filiżanką soli, do całkowitego jej rozpuszczenia. Następnie należy przelać mieszankę do butelki z atomizerem i spryskać miejsca, gdzie wyrastają chwasty np. mlecze. Bardzo często jedno użycie nie pozbędzie się zielska, dlatego powtarzaj tę czynność do skutku. To silny preparat, nie stosuj go w ogrodzie, jeśli masz w pobliżu rośliny, czy warzywa. Za to idealny jest na chwasty na kostce brukowej.
  • odstraszasz na mszyce, mrówki, i muszki owocowe. Szybko pozbędzie się ich z ogrodu. Należy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i używać go w miejscach, gdzie szkodniki te pojawiają się najczęściej. Mieszanka ma działanie ochronne, ponieważ przetarte nią meble ogrodowe lub futryny będą straszakiem na mrówki. Na muszki owocowe sprawdzi się pułapka z octu jabłkowego i płynu do naczyń. Na mszyce stosuje się oprysk, który trzeba powtarzać co tydzień.
  • stymulator wzrostu, dzięki któremu rośliny zaczną szybko kiełkować. Bardzo często warzywa lub kwiaty sadzone z ziaren nie chcą rosnąć, dlatego przed wysianiem namocz je w misce z wodą i kilkoma kroplami octu. Metoda ta nie tylko pozwoli im wykiełkować, ale też przyśpieszy proces wzrostu.
do czego przyda się ocet na działce, fot. gettyimages
do czego przyda się ocet na działce, fot. gettyimages

Pozostałe sposoby na wykorzystanie octu w ogrodzie

Ocet doczyści gliniane doniczki, które są najlepszym akcesorium do sadzenia w nich roślin. Odznaczają się tylko dużą trwałością, ale też utrzymują stałą temperaturę gleby. Jednak często pojawiają się na nich białe plamy, które znikną, gdy zanurzy się je w mieszance ciepłej wody z octem. Specyfik ten pozbędzie się także rdzy z narzędzi ogrodowych, a wystarczy je namoczyć w occie. Warto dodać, że naturalny preparat sprawdzi się do czyszczenia mebli ogrodowych. Dlatego trzeba od czasu do czasu przemyć nasączoną nim szmatką powierzchnię mebli, a pozbędzie się kurzu i grzybów.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także