PoradyLajfhakiZastosuj sprawdzony trik ogrodników. Zwiększysz swoje plony dwukrotnie!

Zastosuj sprawdzony trik ogrodników. Zwiększysz swoje plony dwukrotnie!

zapylanie ręczne fot. freepik
zapylanie ręczne fot. freepik
07.07.2023 09:05

Dla początkujących ogrodników ogrodnictwo jest dziedziną pełną tajemnic do odkrywania. Tym razem wyjaśnimy, na czym polega zapylanie ręczne rośliny. Twoje koszyki będą uginały się potem od warzyw!

Wiedza jest kluczem do sukcesu domowego warzywnika. Nie tylko, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, ale też by stosować triki na ich wzrost. Jednym z nich jest ręczne zapylanie za pomocą szczoteczki!

Czym jest ręczne zapylanie?

Większość roślin zapyla się samodzielnie, mimo to niektóre gatunki wymagają zapylenia przez pszczoły czy motyle. A te, jak wiemy, teraz są zagrożone wyginięciem, dlatego każda forma pomocy jest na wagę złota. Na czym polega zapylanie ręczne? Na potrząsaniu kwiatostanu w okresie wysypywania się w nich pyłku. Poleca się robić to w godzinach popołudniowych, kiedy się otwierają. Można robić to też za pomocą pędzelka, na który nabiera się pyłek i przenosi go z kwiatka na kwiatek. Wtedy mówi się na to pędzlowanie. W przypadku pomidorów warto robić je codziennie, kiedy jest ciepła i bezdeszczowa pogoda. Ta metoda przynosi bardzo dobre efekty zwłaszcza w uprawie warzyw pod folią.

czym podlewać ogórki, fot. freepik
czym podlewać ogórki, fot. freepik

Jak przeprowadzić zapylanie ręczne roślin?

Jest jeszcze inny sposób, który można wykorzystać, aby zapylić rośliny ręcznie. Robi się to za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Dzięki jej zastosowaniu zwiększysz swoje plony nawet dwukrotnie! Zrobisz to bardzo prosto w kilku krokach. Nie jest to trudne, ale wymaga odrobiny cierpliwości i precyzji. Nie martw się, jeśli początkowo ci nie wyjdzie - z praktyką będzie lepiej, a początki ogrodnicze nie zawsze są łatwe. Oto pełna instrukcja:

  • Zrób identyfikację kwiatów męskich i żeńskich - męskie będą proste, mają wyprostowane szypułki, a żeńskie kwiaty mają na dole niedojrzały owoc.
  • Zbierz pyłek - użyj do tego szczoteczki do zębów, możesz też zastosować pędzelek. Po prostu delikatnie przetrzyj nimi pręciki męskich kwiatów, aby zebrać żółty pyłek lub wacika do delikatnego przetarcia pręcików kwiatu męskiego. Na pędzlu powinien osiąść żółty pyłek.
  • Przenieś pyłek - kiedy jest on już na szczotce lub pędzelku, możesz go spokojnie przenieść na kwiat żeński, delikatnie pocierając jego słupek.
  • Obserwuj - po kilku dniach możesz zauważyć już pierwsze oznaki dojrzewających owoców. Jeżeli tak się nie staniesz - powtórz proces.
nawóz do pomidorów fot. freepik
nawóz do pomidorów fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także