Zawsze, kiedy przypalę patelnię, mam pod ręką chusteczkę. W 15 minut rozpuszcza cały brud!
Używa się jej codziennie do smażenia ulubionych potraw. Problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba ją umyć. Sprawdź, jak wyczyścić przypaloną patelnię.
Mycie brudnej patelni to dla wielu istny koszmar. Zazwyczaj odkłada się to na później, a w zasadzie liczy się, że oczyści się ona samodzielnie. Nic bardziej mylnego, ponieważ im dłużej patelnia stoi przypalona, tym ciężej będzie ją później domyć. Mimo to jest pewien skuteczny sposób, który upora się z problemem bez szorowania i niepotrzebnych nerwów.
Jak wyczyścić przypaloną patelnię?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów patelni, które wykonane są z m.in. żeliwa, teflonu, czy granitu. Jednak o spalenie tego naczynia wcale nietrudno — wystarczy chwila nieuwagi, aby na jej dnie powstał istny węgiel. W konsekwencji na takiej patelni ciężko jest podgrzać potrawy, a czas pichcenia mocno się wydłuża. Nie warto marnować czasu i mozolnie zdrapywać spalenizny druciakiem lub – co gorsza – nożem. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki po kilka domowych specyfików, a już nigdy spalona patelnia nie będzie problemem.
Domowa pasta czyszcząca uratowała już niejedną przypaloną patelnię
Do jej przygotowania potrzeba kilku minut, chęci oraz cierpliwości. Wystarczy obficie posypać patelnię solą oraz sodą oczyszczoną, a następnie skropić kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. W drugim kroku na wierzch naczynia trzeba położyć kilka chusteczek higienicznych lub ręczników papierowych nasączonych w occie spirytusowym. Po upływie 15 minut należy odkryć ręczniki i przetrzeć powierzchnię patelni zwilżoną ściereczką. Będzie czysta jak łza. Jeśli zaś zabrudzenie jest trudne do usunięcia, to należy powtórzyć ten proces kilkukrotnie.
Kiedy wymienić patelnię?
Prawidłowo czyszczona patelnia może służyć nawet kilka lat, ale wszystko zależy od jakości jej dna i powierzchni. Sygnałami do wymiany są zarysowania oraz odpadający teflon, co powstaje w wyniku tarcia po tworzywie szorstką gąbką lub widelcem. Warto pamiętać, że wybrzuszenie na powierzchni patelni to również ważny znak, że czas na wymianę naczynia. Patelnia z wybrzuszeniem to prawdziwa katorga, ponieważ jedzenie na niej smaży się nierównomiernie, przez co czas przygotowania posiłku jest dłuższy niż powinien. Poza tym nie trzeba chyba tłumaczyć, że zjadanie kawałków teflonu absolutnie nie służy zdrowiu.