PoradyLajfhakiZawsze mam czystą szybę piekarnika w środku. Goście pytają, jak ją czyszczę

Zawsze mam czystą szybę piekarnika w środku. Goście pytają, jak ją czyszczę

Jak umyć szybę piekarnika w środku fot. freepik
Jak umyć szybę piekarnika w środku fot. freepik
29.09.2023 18:15, aktualizacja: 29.09.2023 18:27

Korzystamy z niego bardzo często, przygotowując rozmaite potrawy lub ciasta. Pod wpływem wysokiej temperatury zdarza się, że z pożywienia wycieknie tłuszcz, który brudzi całe wnętrze i trzeba umyć nawet szybę piekarnika w środku.

Nie ma bardziej zniechęcającego widoku niż trudny do usunięcia brud. Szczególnie jeśli znajduje się on na kuchennych urządzeniach, ponieważ przez to tracimy także apetyt. Dlatego należy szybko i skutecznie się go pozbyć. Okazuje się, że sprzątanie nie wymaga od nas wielkiego nakładu pracy oraz czasu.

Jak umyć szybę piekarnika w środku?

Mimo że pytanie wydaje się błahe, to wcale takie nie jest. Czyszczenie piekarnika to dla wielu prawdziwa droga przez mękę, którą odkładają w nieskończoność. Zazwyczaj tracimy przy tej czynności nerwy, co jest całkowicie niepotrzebne. Na dodatek inwestujemy w drogie oraz mało efektywne preparaty chemiczne, przez które piekarnik wcale nie wygląda czysto. Największą zmorą jest środkowa szyba piekarnika, do której nie można dostać się łatwo. Jednak okazuje się, że proces ten wcale nie musi tak wyglądać. Na początek uchyl drzwiczki urządzenia i odchyl dwie dźwignie zamontowane na zawiasach drzwi. Dzięki tej czynności z łatwością zdejmiesz drzwi piekarnika, wystarczy pociągnąć je delikatnie do siebie.

szuflada pod piekarnikiem, fot. Genialne
szuflada pod piekarnikiem, fot. Genialne

Czyszczenie szyby piekarnika w środku to banał

Dopiero teraz możesz zauważyć, że między dwiema szybami znajduje się jeszcze jedna środkowa. W efekcie masz dostęp do wszystkich elementów urządzenia. Wystarczy sięgnąć po długą łopatkę do ciasta lub inny płaski przedmiot. Teraz połóż ją na ściereczce i dokładnie owiń, a następnie zepnij konstrukcję przy pomocy gumek recepturek. Kolejno spryskaj tkaninę środkiem czyszczącym, a następnie wsuń przedmiot w środek drzwi. W ten sposób dotrzesz do wszystkich zabrudzonych elementów, które na co dzień nie są tak łatwo dostępne. Już po kilku ruchach zauważysz, że szyba staje się czystsza. Warto kilkukrotnie powtórzyć ten proces, aby mieć pewność, że szyba jest idealnie czysta. Najlepiej do czyszczenia sprawdzi się mieszanka octu i wody lub sody oczyszczonej i wody w proporcji 1:1.

Woman baking at kitchen and looking into the oven
Woman baking at kitchen and looking into the oven
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także