Zerwij, zalej wodą i spryskaj rośliny. Pozbędziesz się mszycy w 100%
Gąsienice, mszyce czy przędziorki w ogrodzie to prawdziwa plaga. Mogą one znacznie zaszkodzić Twoim uprawom. Dlatego warto zastosować naturalny oprysk na szkodniki, który rozwiąże problem. Podpowiadamy, jak zrobić go bez użycia chemii!
07.07.2023 15:56
Praca w ogrodzie to nie tylko pielęgnacja roślin, ale też walka ze szkodnikami. W ogrodzie jest ich naprawdę wiele. Masz do wyboru wtedy dwa rozwiązania. Możesz skorzystać z gotowej silnej chemii lub wypróbować przepis na naturalny oprysk z czarnego bzu! Drugi wariant będzie o wiele lepszy dla roślin!
Na co działa oprysk z czarnego bzu?
Czarny bez doceniany jest nie tylko ze względu na swoje właściwości lecznicze. Z jego użyciem wykonasz naturalny oprysk, który będzie skuteczną bronią w walce ze szkodnikami w ogrodzie. Oprysk z czarnego bzu pomoże Ci pozbyć się mszyc, przędziorków i gąsienic motyli. Co więcej, czarny bez to natura sama w sobie, dlatego jest lepszy od chemii. Użycie wyciągu z niego nie wiąże się z ryzykiem wchłonięcia przez roślinę chemicznych preparatów i jest znacznie delikatniejszy niż sklepowe środki.
Zobacz także
Przepis na naturalny oprysk
Szkodniki ogrodowe znikną w mig po zastosowaniu tego oprysku. Naturalny oprysk z czarnego bzu nie jest ani skomplikowany w przygotowaniu, ani drogi. Możesz go zrobić w zaciszu domowym. Potrzebujesz 1 kilogram świeżych liści i kwiatów czarnego bzu. Rozdrobnij je i włóż do plastikowego wiaderka. Zalej 10 litrami wody i odstaw na 24 godziny w zacienionym miejscu. Po tym czasie mieszankę odcedź i rozcieńcz z wodą w proporcji 1:10. Tak przygotowany roztwór wykorzystaj w całości od razu, ponieważ nie nadaje się on do długiego przechowywania! Miksturę możesz też zrobić z suszonych kwiatów i liści - w takim wariancie wystarczy około 200 gramów suszu.
Nawóz (gnojówka) z czarnego bzu
Czarny bez wykorzystaj też jako naturalny nawóz do swoich roślin. Zrobisz z niego gnojówkę - przygotowuje się nią identycznie jak oprysk. Różni się tylko czas wykonania. Liście i kwiaty namoczone w wodzie zostaw na około 2 tygodnie, aby uległy procesowi fermentacji. Po tym czasie rozcieńcz ją z wodą i możesz podlewać grządki, rabaty i trawnik. To świetny nawóz do gleby, która jest mało żyzna. Dodatkowo odstrasza krety i nornice. Trzeba jej niewielką ilość wylać w okolicach ich nor oraz kopców i gotowe!