PoradyTen rewelacyjny oprysk zrobisz za grosze. 2 składniki wystarczą, by skutecznie zwalczyć mszyce

Ten rewelacyjny oprysk zrobisz za grosze. 2 składniki wystarczą, by skutecznie zwalczyć mszyce

oprysk na mszyce, fot. Getty Images
oprysk na mszyce, fot. Getty Images
02.05.2023 17:00, aktualizacja: 02.05.2023 18:35

Należą do najpowszechniejszych szkodników ogrodowych. Atakują zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa oraz owoce. Podpowiadamy, jak zrobić skuteczny oprysk na mszyce. Dzięki 2 prostym składnikom pozbędziesz się owadów i uratujesz swoje rośliny.

Mszyce żerują na większości roślin. Atakują młode pąki wierzchołkowe oraz liście, kwiatostany i pąki kwiatowe. Pierwszymi sygnałami, że zagnieździły się na roślinie, są przebarwienia i deformacja liści. Obecność szkodnika powoduje również karłowacenie nowych pędów. Uszkodzone rośliny są podatne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Same mszyce mogą również przenosić szkodliwe dla roślin wirusy oraz grzyby. Właśnie dlatego, kiedy zauważysz takie objawy, powinieneś natychmiast wykonać oprysk na mszyce.

Dlaczego mszyce są groźne?

Mszyce wysysaja sok z roślin i jak wspominaliśmy niszczą w ten sposób liście, a także pąki oraz kwiaty. Małe rośliny mogą przez to całkowicie zmarnieć. W przypadku większych roślin, np. drzew, prawdopodobnie nie spowodują ich całkowitej degradacji, ale plaga mszyc może znacząco zmniejszyć zbiory. Poza tym szkodniki szybko się rozmnażają i tworzą kolonie. Kiedy zabraknie im miejsca, przenoszą się z jednej rośliny na drugą. Ponieważ nie są zbyt wybredne co do diety, mogą szybko opanować cały ogród.

Oprysk na mszyce to skuteczny sposób walki ze szkodnikami. Fot. Getty Images
Oprysk na mszyce to skuteczny sposób walki ze szkodnikami. Fot. Getty Images

Z czego zrobić oprysk na mszyce?

Tani i skuteczny oprysk na mszyce wykonasz z dwóch składników - pokrzywy oraz czosnku. Pokrzywa działa odstraszająco na mszyce (a także mączniaka i przędziorki). Zawiera również wiele składników mineralnych, które wspierają wzrost roślin. Są to m.in. żelazo, wapń, fosfor i magnez. Czosnek zabezpiecza rośliny przed ponownym atakiem szkodników. Dodatkowo chroni je przed pojawieniem się grzybów oraz chorób. Oprysk z tych składników jest uniwersalny. Możesz stosować go na wszystkich roślinach w swoim ogrodzie czy na balkonie.

Oprysk na mszyce zrobisz m.in. z pokrzywy. Fot. Getty Images
Oprysk na mszyce zrobisz m.in. z pokrzywy. Fot. Getty Images

Jak zrobić domowy oprysk na mszyce?

Aby wykonać preparat potrzebny do oprysku na mszyce, najpierw musisz przygotować wywary z pokrywy i czosnku.

  • Garść świeżych pokrzyw zalej 1 l wody i pozostaw na 12 godzin.
  • To samo zrób z z obranym i posiekanym czosnkiem.
  • Wymieszaj obydwa wywary i rozcieńcz wodą w proporcji 1:1.
  • Opryskaj liście roślin, które zaatakowały mszyce. Zrób to dokładnie, po dwóch stronach, by mieć pewność, że preparat dotarł we wszystkie zaatakowane miejsca. Szkodniki szybko znikną.
  • Możesz zastosować mieszankę także do podlewania roślin. Jeśli się na to zdecydujesz, wykonuj zabieg raz w tygodniu.

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód Cię zaskoczy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także