PoradyLajfhakiZimowy czosnek sadzę tylko w ten sposób. Później zbieram główki wielkości pięści

Zimowy czosnek sadzę tylko w ten sposób. Później zbieram główki wielkości pięści

jak sadzić czosnek, fot. freepik
jak sadzić czosnek, fot. freepik

24.10.2023 07:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zima to czas, kiedy natura szykuje się do snu. Jednak okazuje się, że to idealna pora na rozsady niektórych warzyw. Podpowiadamy jak sadzić czosnek na zimę.

Należy do grona ulubionych warzyw. Nadaje niebywałego smaku oraz aromatu każdej potrawie. Jego uprawa jest banalnie prosta, a poza tym czosnek jest niebywale odporny na choroby oraz szkodniki. Okazuje się, że można uprawiać go zimą. Wtedy mowa o odmianie ozimej.

Dlaczego warto hodować czosnek?

Jego właściwości są znane od wieków, tak samo jak też zastosowanie, które wcale nie kończy się w kuchni. Z powodzeniem używano go w medycynie ludowej jako naturalny antybiotyk wzmacniający odporność. Zawiera w sobie witaminę C i A oraz te z grupy B. Na dodatek to prawdziwa bomba składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, magnez, jak również kobalt, chrom i nikiel. W czosnku znajdują się także olejki eteryczne, czyli siarczki, które nadają mu aromatu. Znakomicie zwalcza on infekcje układu oddechowego, szczególnie w połączeniu z mlekiem. Czosnek pomoże w ochronie przed zawałem oraz udarem, jak również wspomaga trawienie. Warto wprowadzić do swojego jadłospisu na stałe.

jak przechowywać czosnek, fot. Genialne
jak przechowywać czosnek, fot. Genialne

Jak sadzić czosnek ozimy?

Odpowiednia gleba dla czosnku powinna mieć obojętny odczyn pH oraz być próchnicza. Warto przygotować jej więcej niż wiosną, ponieważ czosnek na zimę sadzi się głębiej. Zazwyczaj jest to głębokość 6 cm w dziesięciocentymetrowych odległościach w rzędzie. Rządki zaś powinny mieć odstęp do 20 cm. Jeśli nie zachowamy tych odległości, to niskie temperatury bardzo szybko sprawią, że zbyt płytko zasadzony czosnek przemarznie. Nie bez znaczenia jest także grządka, na jakiej należy posadzić czosnek, a najlepiej sprawdzi się miejsce po ogórkach, pomidorach, ale też kalafiorach lub dyni. Warzywo to zawsze powinno być sadzone "piętką" do dołu, a po wyjściu pędów kwiatostanowych od razu należy się ich pozbyć. W przeciwnym razie bardzo osłabią czosnek, ponieważ zabierają mu składniki pokarmowe.

Jak uprawiać czosnek? Fot. Pixabay
Jak uprawiać czosnek? Fot. Pixabay

Kiedy najlepiej sadzić czosnek ozimy?

Zimowy czosnek jest o wiele łatwiejszy w uprawie niż ten wiosenny. Dzieje się tak, ponieważ do ukorzenienia potrzebuje chłodnej temperatury. Najlepiej nasadzać go od końca września do początku listopada, aby mógł wypuścić korzenie przed zimą. Sprawdzone odmiany czosnku ozimego to:

  • "Zawrat";
  • "Arkus";
  • "Harnaś";
  • "Huzar";
  • "Ornak".
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także