Porady3 zioła ukoją bolące stawy. Przepis starej zielarki bije rekordy popularności

3 zioła ukoją bolące stawy. Przepis starej zielarki bije rekordy popularności

Zielarka poleca 3 zioła na bolące stawy. Fot. Freepik
Zielarka poleca 3 zioła na bolące stawy. Fot. Freepik
16.07.2023 01:28

3 zioła pomogą na bolące stawy — tak wynika z receptury, którą przed laty podała ludowa zielarka. Jej przepis jest polecany również na problemy z jelitami i układem trawiennym.

Internet wciąż podbija przepis na ziołowy specyfik, który przed laty zdradziła zielarka Elena Feodorovna Zaitseva. Wśród licznych zastosowań, które przypisywała mu kobieta, znajduje się również leczenie bólu stawów czy problemów trawiennych.

Skąd bierze się ból stawów?

Bóle stawów dotykają osoby w każdym wieku i mogą mieć różne przyczyny. Często są objawem chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy chorób zwyrodnieniowych. Występują również przy schorzeniach niezwiązanych bezpośrednio z układem ruchu takich jak grypa, odra, świnka czy salmonella. Bywają także konsekwencją urazów, np. wynikających z uprawiania sportów. Ból może być także skutkiem nadwagi lub otyłości, które prowadzą do przeciążania stawów. Znana w internecie specjalistka od medycyny ludowej uważa, że najlepiej na bolące stawy działają 3 zioła.

Zielarka poleca 3 zioła na stawy. Fot. Freepik
Zielarka poleca 3 zioła na stawy. Fot. Freepik

Zioła na stawy. Co poleca ludowa zielarka?

Elena Feodorovna Zaitseva wierzyła, że doskonałym lekiem na stawy są 3 zioła: trawa pszeniczna, łopian i mniszek lekarski. Zielarka zalecała, by wykorzystać ich wysuszone korzenie. Zgodnie z jej przepisem zioła należy połączyć w takich samych proporcjach. Następnie 1 łyżkę suszu trzeba zalać 2 łyżkami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10 minut. Zalecane przez nią dawkowanie to 1/2 łyżeczki przecedzonego wywaru raz dziennie na 10-15 minut przed posiłkiem. Sugerowała, by preparat stosować przez miesiąc, a następnie robić 5-dniową przerwę i kontynuować terapię. Jej zdaniem 3 zioła doskonale działają na stawy, a także jelita. Wyliczała jednak szereg innych dolegliwości, które miała leczyć ta mieszanka.

Zioła na stawy to m.in. mniszek lekarski. Fot. Getty Images
Zioła na stawy to m.in. mniszek lekarski. Fot. Getty Images

Czy ta mieszanka działa?

Preparat polecany przez Elenę Feodorovną Zaitsevą miał leczyć szereg chorób, w tym nowotwory i cukrzycę. Badania naukowe nie potwierdzają jednak, by składniki ziołowego specyfiku rzeczywiście mogły pomóc w terapii tak poważnych schorzeń. Choć każdy ze składników preparatu ma właściwości lecznicze, medycy są zgodni, że nie wyleczy on nikogo z raka, ani innych poważnych dolegliwości. A co z bólami stawów i schorzeniami układu pokarmowego? Zarówno mniszek lekarski, jak i łopian mają właściwości przeciwzapalne i rzeczywiście są polecane przy reumatyzmie i bólach stawów. Z kolei mniszek i trawa pszeniczna mają pozytywny wpływ na pracę wątroby oraz jelit. Mieszanka opracowana przez zielarkę może więc rzeczywiście przynieść ulgę przy takich dolegliwościach. Przed zastosowaniem jej warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także