PoradyLajfhakiZłap za ruter i sprawdź, czy sąsiad używa twojego wi-fi. Raz, dwa go zdemaskujesz

Złap za ruter i sprawdź, czy sąsiad używa twojego wi‑fi. Raz, dwa go zdemaskujesz

Jak sprawdzić, czy sąsiad kradnie wi-fi? fot. Freepik
Jak sprawdzić, czy sąsiad kradnie wi-fi? fot. Freepik
14.10.2023 15:25

Twoje wi-fi od jakiegoś czasu zaczyna szwankować, często zwalnia lub całkowicie urywa połączenie? Być może ktoś z zewnątrz stale podłącza się pod twoją sieć. Wystarczy, że raz zdradzisz komuś hasło, a będzie mógł używać internetu zawsze, gdy jest w pobliżu. Jak sprawdzić, czy twój sąsiad kradnie wi-fi? Zrobisz to bez żadnego fachowego sprzętu. To bardzo proste!

Dostawcy internetu oferują wiele pakietów, lecz głównie wybieramy internet limitowany lub taki, z którego można korzystać do woli. Ten drugi ma to do siebie, że często zwalnia po zużyciu jakiejś części transferu. Jeśli uważasz, że transfer zbyt szybko się kończy względem tego, ile z niego korzystasz, może być to znak, że masz w swoim otoczeniu złodzieja.

Jak sprawdzić, czy sąsiad kradnie wi-fi?

Jeśli masz nieodłączne wrażenie, że ktoś stale podkrada ci internet, warto sięgnąć po ruter. W instrukcji urządzenia znajdziesz sposób na to, jak otworzyć interfejs konfiguracyjny. Następnie szukamy opcji "Menadżer ruchu", "Status" lub "Status sieci bezprzewodowej". Gdy już to znajdziemy, klikamy w okienko i sprawdzamy listę urządzeń, które korzystają z naszej sieci. Po przeanalizowaniu i wykluczeniu swoich sprzętów, widać, czy ktoś obcy jest podpięty do sieci. W tym momencie mamy sprawcę całego zamieszania! Widoczna jest sama nazwa urządzenia, dlatego trzeba połączyć to z odpowiednią osobą, a w tym przypadku sąsiadem.

Obraz

Jak ukrócić kradzież wi-fi?

Najprostsza metoda to zmiana hasła sieciowego i restart sprzętu. W ten sposób każde urządzenie będzie musiało ponownie wpisać nowe hasło. Czasami rutery są wyposażone w opcję blokowania urządzeń na podstawie adresu MAC. Jeśli jesteś pewien, że dany sprzęt nie pochodzi z twojej rodziny, możesz wykorzystać tę opcję i zablokować ogólny dostęp. Problem pojawia się w sytuacji, gdy ktoś nie dostał od nas hasła, tylko włamał się do naszej sieci w nielegalny sposób. W takim wypadku warto sprawdzić rodzaj szyfrowania. Dobry ruter powinien spełniać standard WPA2 lub WPA3. Jeżeli go nie ma, warto pomyśleć nad wymianą na nowszy model. Będzie on znacznie bezpieczniejszy, a internet z pewnością będzie miał stabilniejsze połączenie.

Jak sprawdzić, czy sąsiad kradnie wi-fi? fot. Freepik
Jak sprawdzić, czy sąsiad kradnie wi-fi? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także