PoradyZmiksuj i wylej pod pomidory. Uratujesz je, gdy krzaczki zaczynają więdnąć

Zmiksuj i wylej pod pomidory. Uratujesz je, gdy krzaczki zaczynają więdnąć

Domowy nawóz do pomidorów szybko przywróci im piękny wygląd. Fot. Freepik/Getty Images
Domowy nawóz do pomidorów szybko przywróci im piękny wygląd. Fot. Freepik/Getty Images
07.07.2023 09:59

Z niecierpliwością wyczekujesz zawiązania się na krzaczkach pomidorów owoców, a tymczasem rośliny zaczęły więdnąć i marnieć? Zaradzi temu domowy nawóz do pomidorów. Wystarczy wykorzystać 2 proste składniki, by krzaczki odżyły i ponownie zaczęły się rozwijać.

Wpadki w uprawie roślin zdarzają się każdemu ogrodnikowi. W wielu przypadkach odpowiednio szybka reakcja pozwala zaradzić problemom i uratować rośliny, które ucierpiały w wyniku zaniedbań lub błędów. Jeśli twoje pomidory zaczęły więdnąć, nie musisz ich od razu spisywać na straty. Domowy nawóz szybko przywróci im piękny wygląd. Wystarczy połączyć 2 składniki, które z łatwością znajdziesz w swojej kuchni.

Dlaczego pomidory więdną?

Pomidory są dość łatwe w uprawie, ale trzeba o nie odpowiednio dbać. Zwykle zaczynają więdnąć w wyniku zaniedbań lub błędów w pielęgnacji. Rośliny najlepiej się rozwijają i dają największe plony, gdy zasadzisz je w słonecznym miejscu. Powinny mieć dostęp do naturalnego światła przez przynajmniej 7 godzin dziennie. Zbyt małe nasłonecznienie może być przyczyną więdnięcia. Podobnie jest w przypadku zbyt mało obfitego podlewania. Krzaczki potrzebują sporo wody, ale musisz uważać, by ich nie przelewać (sprzyja to gniciu korzeni). Równie ważne jest regularne nawożenie. Rośliny mają też swoje zapotrzebowanie na m.in. azot, potas, fosfor oraz wapń. Niedobory tych składników mogą powodować więdnięcie. Pomidory mogą zacząć marnieć także w przypadku zbyt wysokich temperatur (powyżej 30 stopni) oraz pod wpływem chorób i występowania szkodników.

Domowy nawóz do pomidorów sprawi, że szybko odżyją. Fot. Freepik
Domowy nawóz do pomidorów sprawi, że szybko odżyją. Fot. Freepik

Jak zrobić domowy nawóz do pomidorów?

Jak wspomnieliśmy, jeśli twoje krzaczki zaczęły więdnąć, można je jeszcze uratować. Przygotuj domowy nawóz do pomidorów od razu, gdy zobaczysz, że zaczęły marnieć, a szybko odżyją.

  • Umieść w blenderze 2 wysuszone skorupki jaj i 10 liści laurowych. Zblenduj wszystko na drobny proszek.
  • Zalej mieszankę 2 l wody i ponownie zmiksuj.
  • Odstaw miksturę na 12 godzin.
  • Po upływie wyznaczonego czasu przecedź preparat i dodaj 1 l wody.

Jak stosować tę odżywkę?

Mieszankę ratującą zwiędnięte pomidory rozcieńczaj w proporcji 1:20 (1 szklanka na 5 l wody). Wlewaj ją bezpośrednio pod pomidory tak, by zasiliła ich korzenie. Kiedy rośliny się wzmocnią, szybko odżyją. Powtarzaj zabieg co 2 tygodnie. Regularne stosowanie nawozu jest kluczem do sukcesu. Dzięki temu uratujesz pomidory i doczekasz się zdrowych oraz obfitych plonów.

Domowy nawóz do pomidorów oceli twoje plony. Fot. Getty Images
Domowy nawóz do pomidorów oceli twoje plony. Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także