Zmobilizuje piwonie do obfitego kwitnienia oraz uodporni na szkodniki i choroby

nawóz dla piwonii, fot. gettyimages
nawóz dla piwonii, fot. gettyimages

21.05.2023 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrób ten nawóz dla piwonii i pobudź swoje rośliny do obfitszego kwitnienia. Ten sposób nie wymaga stosowania specjalistycznych środków. Wystarczy tylko wizyta w sklepie spożywczym.

Piwonie mają dekoracyjne, pełne kwiaty, a także zniewalająco pachną. W związku z tym często nazywa się je różami bez kolców. Są bardzo rozpowszechnione w Chinach i tam rośnie ich aż 15 gatunków (na świecie znanych jest ok. 35 gatunków piwonii). Co ciekawe są bylinami długowiecznymi i mogą rosnąć nawet przez 15 lat w jednym miejscu. Wytwarzają rozległy system korzeniowy. W związku z tym nie lubią przesadzania, a ich nektar wabi mrówki. Dodatkowo nie lubią rosnąć w sąsiedztwie murów, ale nie mają nic przeciwko dawce dobrej odżywki.

Jak przygotować nawóz dla piwonii?

nawóz dla piwonii, fot. gettyimages
nawóz dla piwonii, fot. gettyimages

Jak dbać o cięte piwonie?

Jeżeli zdecydujesz się trzymać cięte piwonie w wazonie, to musisz o nie właściwie zadbać. Przede wszystkim podetnij łodygi kwiatów pod skosem (skróć je o kilka centymetrów). Dodatkowo codziennie wymieniaj wodę i myj wazon. Zapobiegnie to namnażaniu się bakterii. Oberwij liście z dołu łodyg i zadbaj o to, aby nie stały zanurzone w wodzie. Dzięki temu nie zaczną gnić. Wazonu raczej nie ustawiaj w kuchni. Warzywa i owoce produkują gaz (etylen), które sprawi, że piwonie szybciej zwiędną.

nawóz dla piwonii, fot. gettyimages
nawóz dla piwonii, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także