PoradySprzątanieZmywarka przestaje domywać naczynia? Szybko wyczyść jedną rzecz

Zmywarka przestaje domywać naczynia? Szybko wyczyść jedną rzecz

Jak wyczyścić filtr w zmywarce?
Jak wyczyścić filtr w zmywarce?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lazy_Bear
16.02.2024 11:25

Masz wrażenie, że twoja zmywarka nie domywa naczyń? To nie wina tabletek, a zapchanego filtra, który uniemożliwia poprawne funkcjonowanie urządzenia. Wyjaśniamy, jak wyczyścić filtr w zmywarce w najprostszy możliwy sposób.

Zmywarka to jedno z najpopularniejszych urządzeń AGD. Coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Urządzenie oszczędza wodę i nasz czas, a także eliminuje konieczność mycia naczyń, jednego z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych.

Zauważyłeś, że zmywarka nie domywa naczyń i wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. To sprawka zanieczyszczonego filtra. Jak go wyczyścić? Poznaj prosty sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmywarka nie domywa naczyń? To sprawka zapchanego filtra

Tłuszcz, brud, resztki jedzenia — wszystko to trafia do zmywarki, a następnie do filtra, który "przetrzymuje" zanieczyszczenia. To prawdziwy raj dla bakterii. Dlatego też zmywarka wymaga regularnego czyszczenia. Jeśli z twojego urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach, a naczynia wyglądają na niedomyte, to znak, że mogło dość do zapchania filtra.

Jak rozwiązać ten problem? Wyjmij wszystkie naczynia ze zmywarki i wyciągnij filtr oraz komorę filtra. Pozbądź się z nich wszelkich zanieczyszczeń. Możesz pomóc sobie starą szczoteczką do zębów. Następnie, zagotuj litr wody i wlej ją go zatkanego zlewu. Dodaj do niej 70 g sody oczyszczonej oraz 1/3 szklanki octu. W tak przygotowanym roztworze zanurz filtr i pozostaw go tam na 15-20 minut. Po tym czasie opłucz element pod bieżącą wodą i umieść go z powrotem na swoim miejscu.

Po zabiegu warto zabrać się za wyczyszczenie zmywarki. Jak to zrobić? To bardzo proste. Potrzebujesz dwóch składników — sody oczyszczonej oraz octu. Ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Rozsyp sodę na dno zmywarki i wlej do niej szklankę octu. Zamknij urządzenie i włącz program o najwyższej możliwej temperaturze (min. 60 stp. C). Po zakończonym myciu zmywarka będzie lśnić czystością, a ty zapomnisz o niedomytych naczyniach.

Jak często czyścić zmywarkę?

Zmywarka ma nieustanną styczność z wodą i mocnymi detergentami. Ze względu na kontakt z tłuszczem czy resztkami jedzenia, wymaga regularnego czyszczenia. Zabieg należy powtarzać raz w miesiącu, zaś czyszczenie filtra raz na dwa tygodnie. W ten sposób unikniesz wielu problemów z urządzeniem, m.in. zatkania odpływu w zmywarce czy nieprzyjemnego zapachu. Nie zapomnij o uzupełnianiu soli i nabłyszczacza. Dzięki temu twoje naczynia zawsze będą czyste.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także