PoradySprzątanieMało kto wie, że zmywarka też zarasta kamieniem. Jak ją odkamienić?

Mało kto wie, że zmywarka też zarasta kamieniem. Jak ją odkamienić?

Jak odkamienić zmywarkę?
Jak odkamienić zmywarkę?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sinenkiy
13.02.2024 11:42

Nie wyobrażasz sobie życia bez zmywarki? To tak jak wielu z nas. Urządzenie oszczędza wodę, pieniądze i nasz czas. Zdarza się, że na dnie zaczyna osadzać się kamień. Wiemy, jak się go pozbyć. Wyjaśniamy, jak odkamienić zmywarkę.

Zmywarka ma nieustanny kontakt z wodą i silnymi detergentami. Mogłoby się wydawać, że to jedno z najczystszych urządzeń w domu. Prawda jest taka, że zbiera się w niej mnóstwo zanieczyszczeń, z kamieniem włącznie.

Zauważyłeś, że wyciągnięte naczynia są matowe i wyglądają jakby były brudne? To znak, że na dnie urządzenia mógł osadzić się kamień. Jest na to sposób. Wyjaśniamy, jak odkamienić zmywarkę w najprostszy możliwy sposób.

Czyszczenie zmywarki a domowe środki czystości

Zmywarka wymaga specjalnego traktowania. Jeśli chcesz, żeby urządzenie dobrze działało, zaopatrz się w sól i nabłyszczacz. Sól zmiękczy twardą wodę, a nabłyszczacz sprawi, że umyte naczynia będą lśniły czystością. Mogłoby się wydawać, że tabletki czyszczą nie tylko naczynia, ale i wnętrze zmywarki, ale niestety nie jest to prawda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Filtr i dno zmywarki wymagają regularnego czyszczenia, aby urządzenie działało jak należy. Jak to zrobić? Opróżnij zmywarkę i wyjmij filtr. Wyczyść go za pomocą gąbki, a następne wrzuć wszystkie elementy do roztworu z ciepłej wody z dodatkiem sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Pozostaw je tak na 10 minut, a po tym czasie umieść je z powrotem na miejscu.

Po umieszczeniu filtra w zmywarce posyp dno 100 g sody oczyszczonej i 50 g kwasku cytrynowego. Możesz dodać też kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby z wnętrza wydobywał się przyjemny zapach. Na końcu włącz program o najwyższej możliwej temperaturze. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu. W ten prosty sposób pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń.

Jak odkamienić zmywarkę?

Zauważyłeś, że twoja zmywarka nie domywa naczyń? Na szkle pojawiają się nieestetyczne zacieki? To znak, że na dnie urządzenia mógł osadzić się kamień. Jak odkamienić zmywarkę? Zacznij od uzupełnienia soli i nabłyszczacza. Następnie opróżnij zmywarkę i osusz dno. Posyp je 100 g kwasku cytrynowego, a w przypadku mocnego osadu dodaj jeszcze szklankę octu. Na końcu włącz zmywarkę i wybierz program o najwyższej możliwej temperaturze. Po zakończeniu mycia zmywarka będzie lśnić czystością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także