PoradyLajfhakiZnalazłeś portfel? Przepisy mówią wprost, co bez dyskusji musisz zrobić

Znalazłeś portfel? Przepisy mówią wprost, co bez dyskusji musisz zrobić

Spacerując po parku, zauważasz, że pod ławką leży portfel. W głowie nasuwa się pytanie, co należy z nim zrobić? W tym momencie warto wiedzieć, że przepisy prawne mają określone stanowisko w tej sprawie, a my nie mamy zbyt wielkiego wyboru, jeśli nie chcemy łamać prawa.

Znaleziony portfel trzeba jak najszybciej oddać! fot. Freepik
Znaleziony portfel trzeba jak najszybciej oddać! fot. Freepik

Znalezienie portfela bywa kuszące. Niestety, mamy przykre wiadomości dla tych, którzy nie kwapią się do oddania go właścicielowi. Zatrzymanie czyjegoś mienia może mieć niemiłe konsekwencje prawne, a zasada "znalezione, nie kradzione" nie ma tutaj nic do rzeczy. Oddanie portfela właścicielowi powinno przebiec w określony sposób, z uwzględnieniem pewnych procedur.

Znaleziony portfel. Czy można go bezkarnie przywłaszczyć?

Jeśli myślisz, że zabranie czyjegoś mienia obejdzie się bez konsekwencji prawnych, to jesteś w dużym błędzie. Prawo przewiduje dwa tygodnie na to, by oddać portfel, który przypadkiem znaleźliśmy. W tym celu należy skierować się na komisariat policji lub do biura rzeczy znalezionych. Jeśli przez dłuższy czas mamy go w swoim posiadaniu, możemy usłyszeć zarzuty wykroczenia lub przestępstwa. Te dwa zależą od tego, jaka suma pieniędzy znajdowała się w środku. Jeśli było to mniej niż 800 zł, mamy do czynienia z wykroczeniem, które karane jest grzywną, ograniczeniem wolności lub aresztem. Przestępstwo przywłaszczenia jest znacznie bardziej poważne i wymiar kary wzrasta do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli oddasz portfel na czas, możesz liczyć na znaleźne!

Znaleziony portfel trzeba jak najszybciej oddać! fot. Freepik
Znaleziony portfel trzeba jak najszybciej oddać! fot. Freepik

Uczciwość się opłaca. Obowiązkowe znaleźne dla każdego

Zapis z art. 10 ustawy o rzeczach znalezionych mówi, że można domagać się znaleźnego w wysokości 10% wartości oddanej rzeczy. Żądanie pieniędzy musi odbyć się najpóźniej w chwili wydania przedmiotu do odbioru. Warto wcześniej powiedzieć o tym instytucji, która przechowuje daną rzecz. Po zwróceniu portfela policja przekazuje nam dane osoby, do której trafił. Mamy dokładnie miesiąc na zgłoszenie się po znaleźne — nie wyższe niż 10% wartości przedmiotu. Możliwe, że właściciel sam podwyższy kwotę za trud i uczciwość. Jeśli nie, trzeba się pogodzić z kwotą, którą narzuca prawo. Jak widzisz, bycie uczciwym ma swoje korzyści. Wszechświat z pewnością wynagrodzi ci takie postępowanie.

Obraz