PoradyLajfhakiZnamy godzinę, kiedy można wypić ostatnią kawę przed snem. Nie przekraczaj jej

Znamy godzinę, kiedy można wypić ostatnią kawę przed snem. Nie przekraczaj jej

kiedy wypić ostatnią kawę przed snem, fot. Getty Images
kiedy wypić ostatnią kawę przed snem, fot. Getty Images
29.08.2023 16:24

Nie ma nic przyjemniejszego niż filiżanka ulubionej kawy. Szczególnie jeśli pijemy ją w pięknym otoczeniu oraz w dobrym towarzystwie. Jednak warto wiedzieć, kiedy wypić ostatnią kawę przed snem.

Codzienna dawka kofeiny jest wskazana, aby móc normalnie funkcjonować i wykonywać obowiązki. W małych ilościach pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Natomiast pita zbyt często wywołuje więcej szkody niż pożytku. Dlatego dowiedz się, jak mądrze ją spożywać.

Jak kawa wpływa na zdrowie?

Dopiero od kilku lat kawa uznawana jest za napój, który jest niezbędny w codziennym menu. Specjaliści zalecają spożywanie od 3 do 5 filiżanek na dobę. Wtedy kawa jest bezpieczna i przynosi bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia. Do jej głównych zalet należy to, że poprawia samopoczucie (w organizmie wzrasta poziom endorfin). Nie bez powodu miło jest otrzymać poranne życzenia "smacznej kawusi", które sprawiają, że nasz dzień jest o wiele lepszy. Kawa potrafi zatrzymać wiele schorzeń, a przede wszystkim niweluje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, wspomaga układ sercowo-naczyniowego oraz chroni przed zawałem i udarem. Na dodatek chroni przed chorobami neurologicznymi, czyli Alzheimerem, jak również Parkinsonem, a także zatrzymuje demencję. Oczywiście te wszystkie zalety posiada mała czarna, bez dodatków cukru, syropów lub mleka.

Obraz

Kiedy wypić ostatnią kawę przed snem?

Według najnowszych badań kofeina nie uzależnia, ale pobudza, co w nadmiernej ilości może wywołać niepożądane objawy. Szacuje się, że na co dzień powinno spożywać się do 400 mg kofeiny, co jest zależne od metabolizmu naszego organizmu. Ważne jest także, to gdzie mieszkamy, ponieważ niektóre narody np. Finowie spożywają statystycznie więcej kawy niż zalecane maksimum. Ostatnia filiżanka kawy powinna być wypita na około 6 godzin przed pójściem spać, ponieważ nasz organizm musi przygotować się do odpoczynku. W wyjątkowych sytuacjach, jak praca zmianowa lub nocna podróż kawa na noc jest zalecana, ponieważ niweluje uczucie senności oraz poprawia czujność. Wtedy należy wypić filiżankę, a od razu otrzymamy potrzebną nam dawkę energii na bardzo długi czas.

Morning cup of hot coffee with cream on table
Morning cup of hot coffee with cream on table
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także