Balkon i ogródŻółknięciu liści pomidora możesz łatwo zapobiec. Oto przyczyna tego zjawiska

Żółknięciu liści pomidora możesz łatwo zapobiec. Oto przyczyna tego zjawiska

blade liście pomidora fot. getty images
blade liście pomidora fot. getty images
13.06.2023 17:34

Wiele osób hoduje pomidory w ogrodzie lub na balkonie. Swoją popularność zyskały dzięki prostej uprawie. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że rosną bujnie jak na drożdżach. Co zrobić, jeśli zauważysz blade liście pomidora? Podpowiadamy!

Pomidory są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. To częsty dodatek do różnego rodzaju posiłków i przekąsek. Ich uprawa wymaga od nas uwagi i cierpliwości, szczególnie że pomidory są narażone na atak szkodników i inwazje. Oto kilka naszych wskazówek!

Jak uprawiać pomidory?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem i chcesz uprawiać pomidory - przyda ci się podstawowa wiedza. Dzięki niej unikniesz wielu błędów początkującego. Pierwsze, co musisz wiedzieć, to jaką glebę lubią pomidory. Najlepiej sprawdzi się ziemia, na której został wykonany drenaż. Dlatego, że woda powinna mieć swobodny przepływ, aby nie doszło podczas podlewania do zalania korzeni roślin. Powinna mieć też lekko kwaśny odczyn pH między  5,5 a 6,5. Jeśli tego nie zapewnisz, pomidory nie będą swobodnie rosły, zmarnujesz w ten sposób sadzonki, pieniądze i swój czas.

Tomatoes farm. Close up picture of mans hands holding fresh tomatoes
Tomatoes farm. Close up picture of mans hands holding fresh tomatoes

Czego objawem są blade liście pomidora?

W trakcie wzrostu pomidorów może się zdarzyć, że pojawiają się blade liście. Oznacza to, że popełnione zostały błędy w ich uprawie. Nie tylko te, dotyczące odczynu gleby, ale też nieprawidłowego nawożenia, a raczej jego braku. Dla prawidłowego rozwoju pomidory potrzebują składników odżywczych, ich niedobór wpływa na jakość plonów i hamuje ich wzrost. Dodatkowo je osłabia, dzięki czemu stają się idealnym celem dla szkodników. Sadzenie ich zbyt blisko siebie również im szkodzi, dlatego należy zachować odpowiednią odległość, aby nie zabierały sobie wzajemnie minerałów, wody i słońca. Najlepiej sadzić je w odstępie 20 cm. Należy je też podwiązywać, aby nie łamały się i nie uszkadzały owoców.

Ripe red tomatoes are on a background of green leaves, hanging on a tomato tree vine in the garden.
Ripe red tomatoes are on a background of green leaves, hanging on a tomato tree vine in the garden.

Dlaczego pomidory mają żółte liście?

Są jeszcze inne powody, przez które liście pomidorów nabierają żółtej barwy. Poza błędami wskazanymi wyżej, dzieje się tak na skutek niedostarczenia im azotu w glebie. Wtedy też zaczną one blednąć i wolniej rosnąć. Jeśli zauważymy ten objaw, należy od razu podać im odpowiednią odżywkę.

Niedoświetlenie sadzonek to kolejna przyczyna. Podobnie działa też zbyt duża ilość światła, która doprowadza do zmian w wyglądzie liści.

Ostatnią przyczyną takiego stanu jest złe podlewanie. Co to oznacza? Jeśli pomidory mają za sucho, liście będą stawały się blade i zaczną więdnąć i schnąć. Jeśli będą miały za mokro, liście będą się robiły blade i żółte, ale nie będą usychać. Teraz już wiesz, co robić, aby nie pojawiły się blade liście pomidora.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także