NewsyZorza polarna rozświetliła niebo nad Polską. To był niesamowity spektakl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską. To był niesamowity spektakl

Zorza polarna była dobrze widoczna nad Polską.
Zorza polarna była dobrze widoczna nad Polską.
Źródło zdjęć: © Freepik, X | Sieć Obserwatorów Burz, vecstock,
05.11.2023 15:14

Zwykle zorza polarna występuje w okolicy biegunów Ziemi. Tym razem to niecodzienne widowisko, na nocnym niebie, można było zobaczyć w Polsce. Kolorowe rozbłyski były widoczne nawet na południu kraju.

Zorza polarna to zjawisko, które kojarzy nam się głównie z okolicami podbiegunowymi. I rzeczywiście zwykle występuje właśnie w tym rejonie. W nocy z 4 na 5 listopada nastały jednak warunki, które sprawiły, że kolorowe rozbłyski pojawiły się także na niebie nad Polską. Internet został zasypany zdjęciami pokazującymi barwny spektakl, który rozgrywał się nad naszymi głowami.

Gdzie była widoczna zorza polarna?

Zorzę polarną można było obserwować nie tylko w północnej części kraju, choć to właśnie w woj. pomorskim wykonano najwięcej zdjęć tego niezwykłego zjawiska. Kolorowe światła na nocnym niebie było widać również w centralnej Polsce oraz w woj. lubuskim, podkarpackim, a także małopolskim. Podniebny spektakl dało się oglądać nawet na Podhalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego zorza polarna była widoczna w Polsce?

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które powstaje, gdy naelektryzowane cząsteczki gazu ze Słońca uderzają z ogromną prędkością w górną warstwę atmosfery ziemskiej. Nie docierają do Ziemi, ponieważ nie pozwala na to pole magnetyczne naszej planety. To właśnie ono przekierowuje cząsteczki w kierunku biegunów północnego oraz południowego. Zwykle w ich okolicy wchodzą one w interakcje z innymi gazami, czego efektem są kolorowe rozbłyski widoczne na niebie.

Jak to się stało, że świetlisty spektakl z zielonymi, czerwonymi i żółtymi przejaśnieniami na niebie był widoczny w Polsce? Zawdzięczamy to wystąpieniu odpowiednich warunków. To dzięki nim zorza polarna przesunęła się nad nasz kraj.

- Wysoka gęstość wiatru słonecznego (ok. 40 p/cm3) i Bz na poziomie -13 nT to w zasadzie gwarancja pojawiania się zorzy — napisał na Facebooku Karol Wójcicki prowadzący profil "Z głową w gwiazdach".

5 listopada czeka nas kolejny podniebny pokaz

Jeśli przegapiłeś zorzę polarną, masz jeszcze szansę obejrzeć inne kosmiczne widowisko. Późnym popołudniem, 5 listopada nad Polską będzie przelatywać pociąg SpaceX złożony z satelitów Starlink. Obiekty przemieszczające się w kosmosie utworzą na niebie mocno rozciągnięty, świetlisty sznur, który będzie widoczny z ziemi gołym okiem.

Satelity będą przemieszczać się z zachodu na wschód. Przelot nad Polską rozpoczną o godz. 17:57, a zakończą o 18:05. Jeśli pogoda dopisze, będą widoczne z każdego zakątka naszego kraju. Warto więc zachować czujność i spojrzeć w tym czasie w niebo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także