Balkon i ogródOgródZostawiam trochę rybnego przysmaku i idę do ogrodu. Trawa i rośliny są bezpieczne

Zostawiam trochę rybnego przysmaku i idę do ogrodu. Trawa i rośliny są bezpieczne

Jak odstraszyć gryzonie z ogrodu?
Jak odstraszyć gryzonie z ogrodu?
Źródło zdjęć: © Gettyimages | DamianKuzdak
22.02.2024 10:35

Wiosna już czai się za rogiem. To tak jak karczowniki, nornice i krety, które czekają, aż będą mogły wkraść się do ogrodu. Chcesz uniknąć najazdu szkodników? Poznaj prosty sposób na gryzonie.

Dni stają się coraz dłuższe, a na dworze robi się coraz cieplej. To znak, że zbliża się wyczekiwana wiosna. Już za miesiąc zabierzemy się za pierwsze prace w ogrodzie. Gryzonie takie jak karczowniki, krety czy nornice tylko czekają, aż będą mogły się do niego wkraść.

Szkodniki mogą zniweczyć całą naszą pracę. Na szczęście istnieje prosty sposób, żeby się ich pozbyć. Wystarczy, że zostawisz w ogrodzie nieco rybnego przysmaku, a gryzonie nawet się nie zbliżą.

Gryzonie atakują wiosną. Zabezpiecz swój ogród już dziś

Krety, nornice i karczowniki to gryzonie, które pojawiają się na działkach i w ogrodach. Tworzą długie i szerokie tunele, uszkadzając przy tym systemy korzeniowe roślin. Choć są uważane za szkodniki, pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. Część z nich jest objęta ochroną gatunkową, a za zabicie gryzonia grozi wysoka kara. Nie wspominając już o tym, że jest to po prostu nieetyczne i niehumanitarne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mimo to nikt nie chce mieć ich w swoim ogrodzie. Nornice wykopują okrągłe otwory w ziemi. W trakcie swojej wizyty podgryzają korzenie, zjadają nasiona, niszczą korę drzew i krzewów. Krety zaś to najpopularniejsze szkodniki, które tworzą długie tunele. Kopiąc tunel, uszkadzają systemy korzeniowe roślin, co odbija się na ich kondycji. Karczowniki żywią się cebulkami, bulwami, a nawet korzeniami. Wizyta karczownika może skończyć się obumarciem wzrastających roślin.

Jak pozbyć się szkodników z ogrodu?

Jak widać, te niepozorne gryzonie są w stanie wyrządzić wiele szkód. Jak pozbyć się szkodników w bezpieczny i zarazem humanitarny sposób? Wystarczy, że rozłożysz w ogrodzie kilka rzeczy, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Może być to mydło, czosnek, bazylia czy wilczomlecz. Gryzonie mają bardzo słaby wzrok, za to mocno wyczulony węch.

Należy jednak wspomnieć, że te rośliny nie zawsze działają. Jest więc jeszcze jeden sposób, który jest polecany przez doświadczonych ogrodników. Jeśli chcesz pozbyć się gryzących szkodników z ogrodu, włóż do kopczyka kawałek śledzia. Może i brzmi to dziwnie, ale ten patent naprawdę działa, bowiem gryzonie nie są w stanie znieść zapachu ryby. Gdy tylko go poczują, od razu uciekają.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także