W lutym nie próżnuję. Wiosną ogród będzie wyglądał jak z obrazka
Nowy miesiąc roku oznacza także kolejne prace ogrodowe, które koniecznie muszą być wykonane w lutym. Jeśli zależy ci na bujnie kwitnącej roślinności latem, to już teraz musisz zakasać swoje rękawy i zabrać się do działania. Mało osób wie, jakie obowiązki ciążą na nich, jako właścicielach ogrodów w lutym.
01.02.2024 17:58
Nie od dziś wiadomo, że do nowego sezonu wegetacyjnego należy odpowiednio przygotować swój ogród, który po zimie nie prezentuje się najlepiej. Z tego powodu koniecznie trzeba wiedzieć, jakie prace ogrodowe należy wykonać już lutym, aby rośliny miały odpowiedni czas na regenerację oraz wzrost. Co robić w ogrodzie w tym miesiącu?
Jakie prace ogrodowe w lutym?
Jedynym z ważniejszych obowiązków ogrodniczych, o których nie możesz zapomnieć w lutym, jest przycinanie roślin. Szczególnie ważne jest cięcie drzewek owocowych, ale pod pewnymi warunkami, czyli przy odpowiedniej pogodzie. Jeśli temperatura nie spada poniżej -8 stopni Celsjusza, to bez stresu możesz zaczynać swoje prace ogrodowe w lutym. W tym czasie można też przycinać krzewy owocowe, jak również ozdobne oraz żywopłoty. Wszystko po to, aby miały odpowiedni czas na regenerację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed złapaniem za sekator należy pamiętać o tym, że cięcie krzewów ozdobnych powinno być przede wszystkim sanitarne, aby przed nadejściem wiosny nie uszkodzić roślin. Najlepiej robić to, zanim pojawią się na nich pąki oraz nie przesadzić z lutową pracą w ogrodzie. Zbyt mocno przycięte krzewy wcale nie będą lepiej rosły, a co za tym idzie, tylko o wiele bardziej narazisz je na ataki chorób oraz szkodników. Najlepiej w lutym przyciąć krzewy ogrodowe mniej, a kolejne cięcie wykonać jesienią. Warto też zabezpieczyć odcięte miejsca specyfikiem przeciwgrzybowym.
Jak zadbać o ogród w lutym?
Konieczne prace ogrodowe w lutym to także ochrona oraz zabezpieczenie roślin przed dynamicznie zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. W tym miesiącu koniecznie trzeba sprawdzić stan osłon na kwiatach, jak również pozbywać się z nich grubych warstw śniegu. Wielu ogrodników w lutym bieli drzewka owocowe wapnem, a pozostali zaczynają podlewać gatunki zimozielone, które będą o wiele lepiej rosły wiosną. Nie bez znaczenia w ogrodzie jest dokładne sprawdzenie terenu, a przede wszystkim ogrodzenia, jeśli takie posiadasz. Załatanie w lutym znajdujących się na nim dziur zniechęci zwierzęta do odwiedzania ogrodu.
Ogród w lutym wymaga także odpowiedniego planowania, a szczególnie dotyczy to rabat oraz warzywnika, jeśli się na nie zdecydujesz. Dokładne rozrysowanie planu działania przed nachodzącą wiosną jest niezbędne, aby zakupić odpowiednią ilość roślin oraz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń ogrodu. Praca w ogrodzie w lutym nie może obejść się bez przygotowania rozsad, a szczególnie roślin jednorocznych, które zamierzasz posadzić na wiosnę w gruncie. Dzięki temu siewki będą miały czas nie tylko na zdrowy wzrost, ale też nabiorą wytrzymałości.