PoradyLajfhakiZostawiam w tym roztworze złoty łańcuszek na 20 minut i jest jak nowy

Zostawiam w tym roztworze złoty łańcuszek na 20 minut i jest jak nowy

Jak wyczyścić złoto fot. getty images
Jak wyczyścić złoto fot. getty images
21.04.2023 20:35

To naturalne, że złoto z czasem nabiera zabrudzeń. Wszystko zależy od sposobu jego eksplorowania i przechowywania. Na biżuterii ze złota mogą pojawić się tłuste plamy, np. od kosmetyków. Zdradzimy Ci domowy patent na to, jak wyczyścić złoty łańcuszek.

Miłośnicy złotej biżuterii doskonale wiedzą, że trzeba o nią dbać. Profilaktycznie powinno się czyścić złotą biżuterię raz na pół roku. Zobacz, jak to robić prawidłowo, aby jej nie uszkodzić.

Jak wyczyścić złoto?

Złotą biżuterię konserwuje się tak samo, jak inne przedmioty z metalu szlachetnego. Wszystko zależy od jej eksploracji i czynników zewnętrznych. Wiadomo, że często noszone pierścionki, bransoletki czy naszyjniki są bardziej na nie narażone. Jeśli masz złotą biżuterię z kamieniami - konserwuj ją jedynie u jubilera. W innym wypadku możesz robić to domowymi sposobami. Najważniejsze to obserwowanie, czy na jej powierzchni nie tworzy się nalot. Przechowuj ją też w osobnych pudełeczkach wyściełanych miękką tkaniną. Ważne jest to w przypadku naszyjników, które mogą się plątać.

dazzling gold bracelets background
dazzling gold bracelets background

Chcesz wyczyścić złoty łańcuszek? Wypróbuj ten trik!

Nie ma nic lepszego niż domowe sposoby na czyszczenie złota! Są nie tylko tanie, ale i skuteczne. Dzięki nim bardzo często unikniesz wizyty u jubilera. Jednak, jak wspomnieliśmy - jeśli nie mają one kamieni! Do czyszczenia złota wykorzystaj płyn do mycia naczyń.  Stosując go, szybko pozbędziesz się osadu z naszyjnika czy innej biżuterii. Jak wyczyścić złoty łańcuszek przy jego użyciu?

Oto instrukcja:

  • przygotuj miskę z ciepłą wodą,
  • dodaj kilka kropli płynu,
  • zanurz w niej łańcuszek,
  • odczekaj 15 minut,
  • wyjmij łańcuszek z wody,
  • wytrzyj go miękką szczoteczką,
  • wypoleruj ściereczką.

I gotowe, tak wyczyszczony złoty łańcuszek możesz założyć lub odłożyć do pudełka.

Jewelry lifestyle flat layout with place for text. Jewellery background mockup banner. Fashion accessories.
Jewelry lifestyle flat layout with place for text. Jewellery background mockup banner. Fashion accessories.

Inne domowe sposoby na czyszczenie złota

Podobny efekt, jak przy użyciu płynu do naczyń, da Ci sok z cytryny. Zrób taką samą miksturę, jak wcześniej, tylko zamiast płynu, użyj soku z cytryny. Namocz w roztworze złoty naszyjnik lub inną biżuterię i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie wyłóż ją na ścierkę i pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin. Na końcu opłucz w letniej wodzie.

Wykorzystaj też:

  • folię aluminiową

Na dno miski połóż folię iwlej szklankę gorącej wody, potem wsyp łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj. Włóż do roztworu biżuterię na 2-3 godziny. Potem wysusz ją przy pomocy miękkiej bawełnianej szmatki.

  • spirytus

Wlej do miski odrobinę spirytusu i zanurz na chwilę w niej złoto. Potem wyjmij i osusz w miękkiej ściereczce. Reakcja z alkoholem pozwoli bez problemu pozbyć się tłustego osadu z biżuterii.

Poznaj ciekawe sposoby na wykorzystanie soli do czyszczenia różnych rzeczy w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także