Zostawiasz otwarte drzwi, by zapobiec pleśni? Nigdy nie popełniaj tego błędu
Pralka to jeden ze sprzętów domowych, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Większość z nas korzysta z niej nawet kilka razy w tygodniu, a jeśli mamy dużą rodzinę, często działa na okrągło. Z tego właśnie powodu musisz wiedzieć, jak o nią odpowiednio zadbać, by w pewnym momencie nie odmówiła posłuszeństwa. Jedną z podstawowych zasad jest zamknięcie drzwiczek po skończonym praniu. Wiedziałeś o tym?
Posiadanie pralki za granicą nie jest tak oczywiste jak w Polsce. Mieszkańcy Nowego Yorku, którzy mieszkają w starych kamienicach, często nie mają jej na wyposażeniu i korzystają z publicznych pralni. W naszym kraju mało kto tak robi, gdyż każdy z nas ma swój prywatny sprzęt. Skoro już dosięgnął nas taki luksus, to czemu tak wielu ją zaniedbuje? Brudna i zapuszczona nie będzie odpowiednio spełniać swojej roli. Dowiedz się jak w łatwy sposób zadbać o prawidłową kondycję pralki.
Dlaczego nie wolno zostawiać uchylonych drzwiczek pralki?
Po skończonym praniu wielu z nas zostawia uchylone drzwiczki pralki, by zapewnić odpowiednią wentylację. Ma to zapobiec gromadzeniu się pary wodnej wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko powstawania pleśni. Ma to sens, lecz takie "wietrzenie" powinno się odbyć w czasie maksymalnie trzy do pięciu minut po skończonym praniu. Dlaczego?
Kiedy drzwi są otwarte i wiszą w powietrzu, ich zawiasy są poddane sporej próbie. Jeśli dzieje się to sporadycznie, nie ma się czym martwić, lecz wiecznie otwarta pralka może zwiększać ryzyko uszkodzenia zawiasu. Jeśli tak się stanie, drzwiczki nie będą już tak szczelne jak wcześniej. W jaki sposób można jeszcze dbać o żywotność pralki? Poznaj domowe sposoby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprzątanie 2023 STYCZEŃ
Rutynowe czyszczenie pralki to podstawa
Pralka ma to do siebie, że w jej wnętrzu często pojawiają się pleśń i różne zanieczyszczenia, które są mieszanką brudu, pozostałości po detergentach czy włosów. Jeśli pozwolimy im zarastać, wkrótce większość kanałów wewnątrz przestanie odpowiednio działać, a co za tym idzie, urządzenie będzie potrzebowało serwisowania.
Co jakiś czas warto wykonać profilaktyczne płukanie za pomocą mieszanki wody z octem. Wlewamy płyn do przegrody na detergent i ustawiamy tryb płukania. Woda dojdzie do wszystkich zakamarków i wypłucze wszelkie nieczystości, które się tam zgromadziły.
Jeśli widzisz, że guma u wejścia pralki zaczyna porastać grzybem, koniecznie zasyp ją sodą oczyszczoną i polej niewielką ilością octu. Zostaw wszystko na kilka minut, by produkt mógł zadziałać, po czym zetrzyj nadmiar. Wsypywanie niewielkiej ilości sody do każdego prania będzie niosło za sobą aż dwie korzyści. Po pierwsze twoje ubrania będą ładniej pachnieć i staną się znacznie bielsze. Druga sprawa to wspomaganie pralki w walce z osiadającym brudem.